…

Nesmrtelná antika

Na slečny čeká třeba Elektřin komplex, pánové zase často disponují „Oidipákem“. A to jsme jen u psychoanalýzy! V cestě nám zkrátka stojí mnoho oblud, hrdinů a objektů z klasické řecké mytologie.

Blog
Na slečny čeká třeba Elektřin komplex, pánové zase často disponují „Oidipákem“. A to jsme jen u psychoanalýzy! V cestě nám zkrátka stojí mnoho oblud, hrdinů a objektů z klasické řecké mytologie.

Prométheus

Vzor básníků (nejen) v romantismu. Zloděj ohně, který posléze tvrdě trpěl za svou pravdu. Že dnes nikoho takového nemáme? Zrovna dneska mě jeden Prométheus probudil telefonem: „Dobrý den, rád bych vám nabídl levnější telefonní a mobilní služby. Kolik nyní platíte?“

„Nevim. Nashle“ pokládám

Telefonista vytrpí denně jistě mnoho horších hovorů. Potenciální zákazníci, oni supi, mu denně klovají játra. On přesto zase zavolá.

Pandora

Zeus stvořil Pandoru, aby potrestala lidstvo za to, že získalo zpět oheň. Ten mu navrátil právě Prométheus. Pandora otevřela schránku, která obsahovala všechno zlo, co může potkat svět.

Role Pandory se nyní rozprostřela mezi kuchařky ve většině školních jídelen. Na dně oné „Pandořiny skřínky“ alespoň byla ukryta naděje. To se o hrncích ve školních jídelnách říct nedá. V momentě, kdy mě kuchařka nutila do plného talíře čočky, jsem v něm tedy žádnou naději neviděl.

Sirény

Sirény žily na ostrově u pobřeží Sicílie. Jejich zpěv lákal mořeplavce k ostrovu, kde se pak lodě rozbíjely o skály. „Zpěv sirén“ má označovat něco, čemu je těžké odolat. Když nás však tato věc zláká, dopadne to s námi špatně.

Tady máme jasný sémantický průšvih! Naše absolutní diletantství v zacházení se slovem. To, co totiž slyšíme každou středu, může představovat leccos, ale rozhodně ne věc lákavou. A že je to takhle praktičtější? Nikoliv, pouze to svědčí o naší neschopnosti pojmenovávat přesně!

Medúsa

Medúsu známe jako nestvůru, která měla místo vlasů hady. Na kohokoliv pohlédla, zkameněl. Původně se však jednalo o krásnou ženu s nádhernými vlasy, pak ji však Athéna proměnila v onoho ohyzdného tvora. (Zřejmě za tím stála žárlivost…) Paralela s proměnou našeho vnímání bývalých partnerů, či partnerek je nasnadě.

Když chtěl Perseus získat Medúsinu hlavu, musel si vypomoct srpem, okřídlenými opánky a vyleštěným štítem, skrz který mohl na Medúsu pohlédnout.

My nejsme tak nároční, na useknutí hlavy stačí internet.

Minotaurus

Kdo by mohl být ta bestie s lidským tělem a býčí hlavou? Kdo se to nemotorně motá po labyrintu?

Mrkněte do zrcadla.

Už jste moudřejší?