…

Na kole přes Afriku. Provizorní domov v cyklistických brašnách

Cestovatel Tadeáš Šíma zahájil finální přípravy na expedici Na kole přes Afriku. V minulém týdnu přebral to nejdůležitější, bez čeho by vyrazit nemohl - kolo. Na něm hodlá během 7 až 10 měsíců zdolat trasu dlouhou 14.000 kilometrů podél celého západního pobřeží Afriky.

Cestování
Cestovatel Tadeáš Šíma zahájil finální přípravy na expedici Na kole přes Afriku. V minulém týdnu přebral to nejdůležitější, bez čeho by vyrazit nemohl - kolo. Na něm hodlá během 7 až 10 měsíců zdolat trasu dlouhou 14.000 kilometrů podél celého západního pobřeží Afriky.

Nadcházející expedice je Tadeášovým druhým pokusem o zdolání afrického kontinentu na kole. V září 2016 odstartoval svůj první pokus o zvládnutí trasy z rodných Prachatic až do Kapského města.

„Přes Německo a Francii jsem došlapal do španělské Barcelony, kde jsem se nalodil na trajekt směr Tangier. V Maroku jsem dojel do hlavního města Rabat, kde jsem si chtěl zařídit víza do Mauritánie a Senegalu a byl jsem donucen v tomto městě trávit víkend,“ vypráví Tadeáš o své první výpravě.

„Když jsem se jel v sobotu projet k oceánu, byl jsem přepaden a o kolo okraden. Tato situace mne donutila výpravu po 40 dnech předčasně ukončit a vrátit se zpátky domů,“ popisuje nezdar první výpravy Tadeáš Šíma.

Hlavně víza

Letošní pokus nebude začínat na Šumavě, ale kolo, vybavení i samotného cestovatele, doveze do Barcelony kamion. Tam se Tadeáš znovu nalodí na trajekt do Tangieru. Odtud až do Kapského města.

 VJihoafrické republice pojede Tadeáš podél západního pobřeží Afriky sám. Cesta je naplánována přes Západní Saharu do Mauritánie.

Tam by měl nasednout na nejdelší nákladní vlak na světě, který vede z Nouadhibou k saharským povrchovým dolům na železnou rudu.

Odtud se vydá do Dakaru, kde musí vyřídit většinu byrokracie spojené se získáním víz do dalších států. Jde o Gambii, Guineu, Mali, Burkina Faso, Ghanu, Togo, Benin, Nigérii, Kamerun a Gabon.

Tadeáš Šíma. Foto: Navimedia

Domov v cyklistických brašnách

„V těchto státech bych rád navštívil několik národních parků a poznal styl života tamějších obyvatel. V Kongu bych rád navštívil Arthura Sniegona, který se v rámci neziskové organizace Save Elephants zabývá ochranou slonů afrických a bojem proti pytlákům,“ popisuje Tadeáš nesportovní program expedice.

Trasa dále povede na jih přes DR Kongo, Angolu, Namíbii až do JAR, kde v Kapském Městě svou výpravu zakončí.

„Samozřejmě vůbec není vyloučeno, že se itinerář expedice bude měnit za pohybu. Afrika není pro cestovatele jednoduchý kontinent a řadu událostí, které mě na cestě potkají, prostě nevymyslím. A důležité bude také vyrovnat se se samotou, “ připravuje se na potíže na afrických cyklocestách Tadeáš Šíma.

Celá expedice by měla trvat 7 až 10 měsíců. Zhruba 14 tisíc kilometrů dlouhá cesta vede přes pouště, pralesy a hory s kuchyní a ložnicí v cyklistických brašnách. Denně hodlá Tadeáš ujet od 80 do 120 kilometrů.

Tadeáš

Pětadvacetiletý Tadeáš Šíma je absolventem oboru plánování a řízení krizových situací ČVUT v Praze.

Cestám za hranice ČR se aktivně věnuje od 17 let. Většinu tras zatím absolvoval autostopem.

V roce 2012 Tadeáš Šíma zdolal nejvyšší sopku Asie Damávand (5610 m n. m.) v Iránu. V roce 2013 uskutečnil výpravu do střední Asie, konkrétně do Kyrgyzstánu a Tádžikistánu, kde s přáteli objevovali pohoří Ťan-Šan a Pamír.

Následovaly výpravy autostopem do států Gruzie a Arménie, Turecko, Albánie a Kosovo. Připravovaná expedice Na kole přes Afriku je zatím jeho největší cestovatelskou výzvou.