…

HANDMADE IN CZECH REPUBLIC, vlastní švadlena i sedlář

Vytvořili značku, která si získává mladé lidi originálním designem, jedinečností, ale i přístupem. Handmade pásky od sedláře, trička od švadleny. Prostě co kus, to originál. A o kom mluvíme? O značce One Life.

Kariéra
Vytvořili značku, která si získává mladé lidi originálním designem, jedinečností, ale i přístupem. Handmade pásky od sedláře, trička od švadleny. Prostě co kus, to originál. A o kom mluvíme? O značce One Life.

Kuba Chundela je jedním ze dvou kluků, kteří tuhle jedinečnou značku One Life rozjeli, i když to byla původně jen školní soutěž. Jak se shání sedlář, jak se vybírají látky, a jaké mají další sny do budoucna? Na to už odpovídal Kuba sám.

U zrodu jste byli dva. Jak vás napadlo vrhnout se zrovna do oblečení

V roce 2013 jsme společně s Ondrou Poulou chodili na vysoké škole na volitelný předmět plánování a řízení projektu, kde byla tam vyhlášená soutěž o nejlepší projekt. My jsme dlouho přemýšleli, s čím bychom do soutěže mohli jít.

Když jsme jednou seděli na pivku, tak mi Ondra vyprávěl o dokumentu, na který koukal. Byl o výrobě triček, a my si řekli, proč to nezkusit taky. Tak jsme si řekli, že uděláme za projekt kolekci 4 různých triček s motivama mladých umělců.

Od kdy One Life funguje, a kdo za ním vlastně stojí?

Vznikli jsme v roce 2013 ale naplno se tomu věnujeme od roku 2016, kdy přišla transformace značky. Založili jsem ji já a Ondřej Poula. Od počátku nám pomáhá taky Andrea Sovová, hlavně s fotkami. A na stránkach spolupracujeme s klukama z Thimble.

Dělat to jinak

V čem je One Life výjímečné oproti ostatním nekonfekčním značkám?

Jak už jsem zmínil v roce 2016 přišla transformace značky, kdy jsme si řekli, že to budeme dělat jinak. Vše vyrábíme v České republice, máme svou švadlenu a sedláře, takže jsou produkty vyráběny ručně a zaměřujeme se na menší a limitované kolekce.

Vím, že když jste si dali cíl začít dělat věci pokud možno handmade, a nejlépe v Česku, objížděli jste různá místa kvůli látkám atd. Jak moc bylo náročné přejít na tenhle typ výroby?

Náročné to bylo a stále je v tom, že ani jeden z nás nestudoval oděvnictví. Vlastně se učíme vše úplně sami každým dnem. Například ohledně látek, možností výroby různých doplňků na oblečení.

Takže máme doma miliony vzorků, trávíme mnoho času testováním látek zkoušením kvality, funkčnosti či použitelnosti. Paradoxně je to ale to, co nás baví, máme nad vším kontrolu, děláme si to vše přesně podle sebe a jsme zapojení do celé tvorby produktu.

Máme štěstí

Ještě jedna otázka tímhle směrem. Nebylo náročné najít někoho, kdo bude ručně dělat tolik kusů oblečení?

Náročné ani ne, jelikož to by souhra náhod, a asi se to mělo stát. Nebylo to tak, že bychom seděli hodiny nad internetem a hledali. Pravda ale je, že šikovných řemeslníků ubývá, a my jsme měli štěstí.

V současnosti spolupracujete s mladými designery, kteří pro vás navrhují unikátní kolekce. Podle čeho je vybíráte?

Ze začátku nám s touto stránkou pomáhala grafička Klára Tesařová, která ale měla své práce dost, a tak se naše cesty rozdělily. Mě grafika a umění zajímaly vždy, takže určitý pohled na to nějaký mám.

Vybíráme si to jednoduše – prostě pokud se někdo ozve a dělá něco, co nás baví a zapadá do konceptu dané kolekce, tak se dohodneme na spolupráci.

Jak jsem říkal my máme štěstí v tom, ze občas to přichází samo jako například poslední kolekce s designerkou Kačkou z Project Rehab, se kterou jsme se seznámili díky tomu, že prodáváme ve společném obchodě. Myšlenkově a energicky jsme si sedli, a kolaborace byla na světě.

Stojíme si za všema produktama

Vše, co děláte, je originální. Krom toho se u vás dají najít i limitované kolekce. Jsou spíše výjímkou, nebo se u vás dají najít často?

Snažíme dělat kolekce o menším počtu kusů a držet to více jako unikátní kusy. Limitované kolekce to jsou v případech, kdy jsou to produkty, na kterých spolupracujeme pravě s nějakým designérem. Kdy se nejedná o naše basic věci.

Některé kousky už se tedy po vyprodání opravdu nedají koupit? Nebo si někdy řeknete: Ozvalo se nám spoustu lidí, kteří si to koupit nestihli, uděláme to znovu?

V tuto chvíli nedají. Nechci říkat, že nikdy, ale zatím to neplánujeme, že bychom dělali nějakou limitovanou kolekci od designéra znovu a zameřujeme se na nové věci. Ale naše basic věci, jako je například mikina s velkým potiskem zad, se přidělávají v novém provedení.

Nebavíme se ale jen o oblečení, i v doplňcích máte rarity jako ručně dělané pásky nebo cardholdery. Cení lidé kvalitu ruční práce?

Ano spolupracujeme se sedlářem Pavlem Hubačem, který má úžasné malé sedlářstvi v pražském Bubenči. Díky tomu, že jsou všechny tyto produkty více méně zakázková tvorba, tak dokážeme udělat například pásek na míru. A to zákazníci oceňují.

Na který ze svých dosavadních produktů jste nejvíc pyšní?

Stojíme si za všema produktama, které jsme udělali. Ale díky tomu, že teď spolupracujeme se švaldenou a zaměřujeme se na detaily jednotlivé prvky produktu, tak na podzim vyjdou asi zatím nejvíce propracované kusy.

Například ale také kápě ze společne kolaborace s Project Rehab je dost unikátním kusem.

Ukázat se světu

Co vám nejvíce pomohlo v růstu? To, že si lidé začali říkat, že mají super oblečení, nebo jste to rozjeli i skrze sociální sítě s tím, že chcete, aby značka rychle stoupala?

Tak v začátcích to určitě byla podpora přátel, kteří si zakoupili naše produkt,y a pak taky určitě sociální působení. Bez toho to v dnešní době prostě nejde. Díky tomu, že na focení kolekcí využíváme pokaždé někoho jiného, tak je dosah vždy do jiných sfér.

Začínali jste jako malá značka, pak přišel nový koncept a dvě místa v Praze, kde se dá One Life najít. Co je další cíl?

Dalším cílem, v tom bližším měřítku, je určitě dodělání kolekcí, které máme rozjeté. Dokončení společne kolekce s Liborem a Filipem Podmolem.

Dokončení kanceláře a skladu. Vzdálenějším cílem je otevření vlastního obchodu a expanze za hranice, abychom ve světě ukázali, že se u nás dělají kvalitní věci.


Za všechny fotky děkujeme One Life. Fotografie: Andrea Sovová.