…

Na vysokou ze základky? VUT rozjíždí univerzitu pro juniory!

Malých géniů, kteří mezi námi nepozorovaně žijí, je nejspíš dost. A těch zvídavých je ještě více. Tak proč toho nevyužít?

Studentský život
Malých géniů, kteří mezi námi nepozorovaně žijí, je nejspíš dost. A těch zvídavých je ještě více. Tak proč toho nevyužít?

Vzdělání u mladých se rozhodlo podpořit Vysoké učení technické v Brně, které od září spouští dětskou univerzitu.

Žáci druhého stupně základních škol, pro které je univerzita s technickým vzděláváním zaměřená, se dozví zajímavosti z oborů každý měsíc.

Děti ve věku 12 až 16 let se tak mohou dozvědět něco o oblastech jako je chemie, architektura, stavebnictví nebo informatika, které nabízí VUT i svým vysokoškolským studentům.

Díky této jedinečné univerzitě se mohou děti seznámit s univerzitním prostředím, laboatořemi a přemýšlet, kam by chtěli po střední škole jít, na co se zaměřit.

Navíc zažijí jak imatrikulaci, tak promoci v aule rektorátu VUT.

VUT Junior

Letošní první ročník této unikátní univerzity má kapacitu 50 studentů. A zájemců bylo hodně! Již po týdnu byla všechna místa obsazena.

Celoroční program vyjde studenta na necelé tři tisíce, VUT chce však přiblížit vzdělání i méně majetným rodinám.

Zdroj: VUT. Foto: Igor Šefr

„Chceme motivovat i děti ze sociálně slabých rodin, takže jsme se rozhodli nabídnout deset procent míst zadarmo. Celoroční program pro děti pak stojí 2 500 Kč,“ vysvětlil vedoucí projektu Ivo Marušák z Oddělení marketingu a vnějších vztahů.

CO VUT nabídne?

Na první junior studenty čeká například Elektrárium na FEKT, kde se jim přizpůsobenou formou dozví něco o fungování elektrické energie.

Nemine je ani práce vědecká – vyzkouší si práci špičkového vědce ve Středoevropském technologickém institutu VUT a nebudou ošizeni ani o sport.