…

Pracuj na cestách aneb Jak se stát digitálním nomádem XV – Aplikace na cesty

Máš už v mobilu stažené chytré aplikace na cesty, které ti usnadní dlouhý let i rezervaci ubytování? Které všechny se ti můžou hodit, si přečti v článku.

Cestování
Máš už v mobilu stažené chytré aplikace na cesty, které ti usnadní dlouhý let i rezervaci ubytování? Které všechny se ti můžou hodit, si přečti v článku.

Pamatuješ, jak jsme se v minulém díle seriálu bavili o zajímavých projektech, které digitální nomádi zvládají dirigovat ze svých cest?

Možná si vzpomeneš na online hru Psaní Hravě, kterou Jirka s jeho dalšími nomádskými kamarády vypustili do světa právě z Thajska.

Ve 13. dílu nomádského seriálu jsme si zase představili celou řádku online nástrojů, které živnostníkům (ale nejenom jim) pomáhají doma i na cestách.

Je jich mnohem více a slibovali jsme, že se k nim v nějakém budoucím článku vrátíme. Protože právě nastal čas letního cestování, tak přinášíme várku mobilních aplikací a přídavkem několik webových stránek, který ti to cestování zjednoduší.

Základem všeho je komunikace

Ať už musíš být v kontaktu se svou rodinou a blízkými, nebo potřebuješ probrat důležité informace se svým hostitelem přes couchsurfing nebo airbnb, vždy užiješ nějaký komunikátor.

Pokud máš mobilní tarif s daty, nebo možnost připojená na wifi, sáhni po Facebook Messangeru, Viberu nebo WhatsApp.

Zdroj: Google Play

Zejména poslední zmiňovaná aplikace si získává svou oblibu v Evropě. Alespoň z vlastní zkušenosti se mě na ni ptali v Itálii, Portugalsku i Španělsku, mnohem častěji než na Facebook profil.

Ani Skype není za zenitem své slávy. Avšak mnohem častěji ho využiješ na pracovní hovory nebo interview se zahraničními firmami, než pro komunikaci s přáteli a hostiteli.

Bydlení a doprava v aplikacích

Dva nejdůležitější body na cestovatelském seznamu jsou bydlení a doprava. Pokud se přesouváš nahodile a nerezervuješ si bydlení několik týdnů dopředu, pak užiješ aplikaci Airbnb i Booking.

V obou si vyhledáš bydlení ve tvé lokalitě a rezervuješ. Někdy se ti může podařit si najít lepší cenu přes aplikaci než webovou stránku.

Nevadí ti spát u místních a máš rád adrenalin, pak vyzkoušej už několikrát zmiňovaný couchsurfing. I tato komunita má svou přehlednou mobilní aplikaci. Minimálně notifikace, že se ti ozval hostitel, jsou velkým plusem této appky.

Zdroj: Google Play

Pokud lítáš po Evropě, jistě užiješ i aplikaci nízko-nákladové společnosti Ryanair. Zejména pokud nemáš možnost si vytisknout letenku v cizině, tak uložená letenka v mobilní aplikaci bude tvá jediná volba, jak se dostat domů.

Z vlastní zkušenosti víme, že elektronická letenka funguje skvěle a na terminálech s ní není problém. Kdo by taky chtěl platit 40 euro za vytisknutí letenek až na letišti.

Další aplikace na cesty

Taky ses už setkal se situací, že jste se skupinou zpět doma a pracně vzpomínáte, kdo co platil, kdo komu dluží, apod.? Někdo si snaží vést poznámky už po cestě, ale vytahuj bloček s tužkou při každém nákupu.

Kdežto mobil má dnes na cestách snad úplně každý. Nám se pro evidování skupinových výdajů osvědčil Dlužníček. Vytvoříš si partu spolucestovatelů pro daný projekt-výlet a už jen rychle eviduješ, kdo kolik vydal a za koho všechno platil.

Aplikace ti sama ukazuje, kdo komu kolik dluží.

Zdroj: Google Play

Bojíš se sám cestovat, protože ti nejdou jazyky? Kromě toho, že Google Translator nabízí možnost si stáhnout offline jazykové balíčky do mobilu (už nemusíš být online), tak existuje nepřeberně mnoho aplikací, kde si jazyk oživíš a procvičíš.

Mezi cestovali k těm nejoblíbenějším patří Duolingo. Formou opakování slovíček a frází, sbírání ocenění a postupu do dalších levelů se naučíš základy požadovaného jazyka. Musíš ale znát aspoň trochu anglicky.

Víš, co je super motivace na dlouhé výšlapy do kopců? Přece aplikace, která ti měří ušlou vzdálenost, spálené kalorie i počet ušlých kroků. Jednoduchou a přehlednou appkou je například Krokoměr. Nemusíš hned stahovat RunKeeper ani SportTracker.

Zapomněl sis knížku nebo časopis do letadla a let je příliš dlouhý? Pak se ti budou hodit dříve uložené články, které si můžeš přečíst i ve flight režimu telefonu.

Stáhni si Pocket, kde si při brouzdání na internetu uložíš články na později. Existuje i pc varianta Pocket a obě se dají synchronizovat. Nuda v letadle už ti nehrozí a ještě se vzděláváš.

Životní náklady v cizině

Zdroj: teleport.org

Není to jen akční letenka, na co bys měl při výběru tvé příští destinace koukat. Je super najít levnou letenku na Nový Zéland, když je tam několikanásobně dráž než u nás.

Pro kontrolu životní úrovně a cen za základní zboží či služby v dané lokalitě ti poslouží numbeo. Podobnému účelu slouží i webová stránka Teleportu. S tou ale zatím nemáme žádné větší zkušenosti.

Jaké appky nebo webovky na cestách sleduješ ty? Poděl se do komentářů se svými zkušenostmi. Třeba je užije někdo jiný na jeho cestě.