…

Stan, obytňák, chatka. Kempování je pořád super dovolená

Náš seriál o nomádství určitě znáš. Jenže ne každý potřebuje nebo chce odject tak daleko, jak monádské zákony kážou. Proto můžeme být jen rádi, že stále existují kempy. Jak ty naše, tak ty „venku“. A jejich popularita opět stoupá.

Cestování
Náš seriál o nomádství určitě znáš. Jenže ne každý potřebuje nebo chce odject tak daleko, jak monádské zákony kážou. Proto můžeme být jen rádi, že stále existují kempy. Jak ty naše, tak ty „venku“. A jejich popularita opět stoupá.

Kempování je příjemná změna, pokud chcete vypadnout z města, vynechat hotelovou dovolenou nebo prostě jen nechce ject na chatu. Příroda, klid a třeba i noví přátelé. To je pár věcí, které rozhodně přidávají kempování plusové body.

Vlastně jen stačí zamyslet se, jestli pojedeš pod stan, nebo do chatky, v kolika pojedete. Pak už jen zabalit krosnu, nějaké jídlo a hurá na vlak nebo na kolo, ať je to to správné letní dobrodružství.

Poslední roky kempy začaly opět ožívat. A když říkáme ožívat, myslíme tím, že se plní mladými lidmi. Hlavně oblíbené lokality. A pokud nejsi dost prozřetelný, a do kempu voláš až když se spálíš prvním letním sluncem, je pozdě a plno.

Jak ale poznat dobrý kemp? Jednoduše, protože vlastní zkušenost je k nezaplacení. Protože jak je tomu u hodně věcí, to, co se líbí jednomu, nemusí se líbít druhému.

Lepší

Dřív bylo kempování alternativou dovolené, když třeba zrovna to léto nebylo tolik financí. To se ale změnilo. Dnes už najdeš řadu špičkových kempů, které mají skvělé služby, o mnoho vyšší úroveň.

Bohužel, ale i bohudík, dnes v mnohých kempech chytneš i wi-fi. Což je fajn pro „volnočasové surfaře“, ale těžké lákadlo pro workoholiky, kteří si přijeli do kempu odpočinout.

Tak jako tak, služby jsou zkrátka lepší, lidé příjemnější a personál ochotnější. A tomu samozřejmě odpovídá i cena.

A řadě lidí, myslím tím správců, už není jedno, co si o jeho kempu myslíš, tvé připomínky už ho neobtěžují, ba naopak. Rádi dostanou feedback na jídlo, „sociálky“ a řadu dalších věcí.

U nás, i v řadě jiných zemí, je spoustu kempů, tím spíš je třeba si najít dostupné informace. A kempy nevyhledávají jen rekreanti, ale i orgány, které dohlížejí na normy, které jsou ještě v řadě kempů zanedbané. Proto je potřeba hledat, ptát se a občas i zkoušet.

Pokud totiž narazíš na kemp, kde budou čpící záchody, odpadky všude kolem či hororové chatky, těžko se vrátíš. A správce může jen těžko čekat pozitivní ohlas.

Top kempy 2016

Nevíš kam ject? Pak určitě koukni na stránky www.dokempu.cz. Njdeš na nich všechno potřebné, přehledné žebříčky podle krajů i podrobné informace. A to ne jen o kempu samotném, ale i o turistických trasách.

A jaké jsou nejlepší české kempy minulého roku?

Zdroj: www.dokempu.cz

České řeky i moře

Pokud se chystáš do kempu v Česku, chce to mít jasno v tom, co očekáváš, co potřebuješ. Jedeš s partou na vodu? Pak budete vybírat kemp někde u řeky. Hodně vodáků si oblíbilo například Otavský ráj, který nabízí špičkový a všestranný servis, pestrý jídelníček i maximální vstřícnost.

Dobrých vodáckých kempů ale najdeš po Česku řadu, stačí jen vybírat podle lokality a tvých preferencí.

K vodě ale nemusíš jen po českých kempech. Oblíbenou destinací i nadále zůstává Chorvatsko. I sem můžeš ject kempovat a nemusíš hledat aparmán nebo hotel. Já byla například v Campsite Valkanela, který leží mezi Funtanou a Vrsarem.

Můžeš tady rozbít stan, my, co cestujeme obytňákem, se tady ubytujeme taky v pohodě. A opět tu máš všechno – od baru až po bazén.

Krásné kempy ale potkáš i v Itálii a Španělsku, kde mají kempy zase trošku jinou atmosféru, a kde potkáš jiné lidi, jinou mentalitu.

Italské kempy jsou vstřícné stejně jako Italové sami. Například kemp v Caorle nabízí všechen servis, za velmi hezkou cenu, k pláži to máš kousek. A večerní atmosféra kempu, kde každý večer někdo hraje a zpívá italské vypalovačky, je k nezaplacení.

A to jídlo na jihu. Kde jinde si nasbíráš mušle a sám si je večer v kotlíku uvaříš?

Kam jezdíš do kempu se svou partou ty? Máš pro nás nějaký tip?