…

Maroko není žádná zaostalá africká země

Afrika zdaleka není nepřístupná a nebezpečná oblast pro cestovatele. Maroko nabízí kombinaci rozmanité krajiny s chutnou zdravou kuchyní a ještě jde o levnou destinaci.

Cestování
Afrika zdaleka není nepřístupná a nebezpečná oblast pro cestovatele. Maroko nabízí kombinaci rozmanité krajiny s chutnou zdravou kuchyní a ještě jde o levnou destinaci.

Když se řekne dovolenka v Africe, většinou nám v první moment v hlavě naskočí Huarghada v Egyptě nebo písečné pláže Tuniska.

Afrika nás Evropany přitahuje, ale zároveň z ní máme i obavy – státní systémy, které každou chvíli zažívají převrat, celá řada i neléčitelných nemocí jako je ebola nebo AIDS, násilí a kriminalita, aj.

Přesto se dovolené v Africe nemusíš vzdávat a rozhodně se omezovat na oplocené hotely v přímořských letoviscích Egypta a Tuniska. Co takto vyrazit do Maroka?

Proč objevovat krásy Maroka

Tato severoafrická země s hlavním městem Rabat patří mezi jednu z nejbezpečnějších zemí v Africe, i když převládajícím náboženstvím tady je rovněž islám. Pokud si zvykneš na zběsilou, na pohled bez pravidel, dopravu, nehrozí ti tu prakticky žádné nebezpečí.

Zdroj: foto autorky

Země se navíc vyznačuje chutnou a levnou kuchyní, která je i zdravá a vaří se z čerstvých surovin. Obecně tady není příliš draho, vždyť ubytování běžně seženeš už za 7 euro na noc i se snídaní.

Z Evropy sem doletíš levně se společností Ryanair, která operuje hned na několika marockých letištích – v Marrakéši, Fezu a Rabatu. Avšak z České republiky budeš muset letět s mezipřistáním v Bruselu, Bergamu nebo Londýně. Přímý let z Prahy ani Ostravy neexistuje.

V neposlední řadě tě uchvátí krása zdejší přírody. Jestli miluješ rozmanitost a nechceš trávit týden jen na březích moře, pak bys měl navštívit Maroko. Severní a západní pobřeží je omýváno Středozemním mořem či Atlantikem.

Zkusit můžeš i tolik oblíbený windsurfing. Středem země se táhne pohoří Atlas, kde se nachází i nejvyšší hora severní Afriky Džabal Tubkal, která je turistům přístupná a přesahuje výšku 4000 m.n.m.

Blízko hranic se Západní Saharou, a pak na druhé straně u alžírských, narazíš i na písečné duny pouští. To jsme ani nezmínili červenou zem, která září v kontrastu s jasně zelenou trávou, nebo Ouzodské vodopády nedaleko Marrakéše.

Stopem a spát u místních

Nalákalo tě vidět vše od hor přes moře až po poušť a rád bys navštívil Maroko? Pak tě asi potěší, že v zemi je snadné stopovat. Všichni stopaři se shodují, že v Maroku dlouho čekat nebudeš, pokud je na silnici trochu rozumný provoz.

Zdroj: foto autorky

Z vlastní zkušenosti víme, že v zemi skvěle funguje couchsurfing a to i ten neplánovaný. Platili jsme si jen horský hotel v Imlilu, když jsme se chystali zdolat Tubkal. Dokonce v místech, kde jsme dopředu neměli zajištěno ubytování, jsme ho díky laskavosti místních neplánovaně získali.

V Ouzodu jsme chtěli přespat v autě, když přišel neznámý muž a pozval nás do rozestavěného hotelu na večeři i přespání. Bonus v podobě ranního průvodce u vodopádu byla už jen ona pověstná třešinka na dortu.

Někteří návštěvníci této země si stěžují na vlezlost místního obyvatelstva. Prý se jim neustále nabízeli různí průvodci, pomocníci, nosiči, co pak chtěli za svou práci zaplatit.

Pravdou je, že ve městech je čilý turistický ruch a řada tržišť, kde se ti budou snažit něco prodat. Ale ruku na srdce, kde toto dnes není? My jsme asi měli štěstí a nikdo se nám nikde nevnucoval. Vždy se jednalo o nezištnou laskavou pomoc.

Za perlami Maroka

Maroko je velká země a nabízí toho tolik k vidění, že není možné ani s půjčeným autem objet všechno za týden či 14 dní dovolené. Proto jsme pro tebe vybrali několik tipů, které doporučujeme při nějaké z návštěv tohoto království navštívit.

Do pouště za Berbery

Zdroj: foto autorky

Asi 20 km od alžírských hranic se na jihovýchodě země nachází vesnička Merzouga a další jí podobné. Jejich společným znakem je obyvatelstvo. Žijí tady potomci kočovných Berberů.

Mnozí z nich stále chovají své stádo velbloudů a za poplatek (od 300 dirhamů na osobu) tě vezmou na noc do pouště na velbloudech. Jsou velice sdílní a rádi se svěří se svým stylem života.

V blízkých písečných dunách (začátek Sahary) se můžeš vyřádit i na prkně, v autě nebo čtyřkolkách. Ale nejromantičtější je přece jenom projížďka na zmiňovaných velbloudech.

Nepodceňuj Tubkal v jednom dni

Rozhodneš-li se, že pokoříš horu Tubkal, dám ti jednu radu – ponechej si na trek alespoň dva dny. Vyjdi z vesnice Imlil a svůj pochod zakonči v refuge (něco jako horská chata) ve výšce cca 3200 m.n.m. Tady přespi a ráno se vydej k vrcholu na závěrečných 1000 metrů převýšení.

Zdroj: foto autorky

Celá trasa o délce asi 25 km s převýšením přes 2500 m.n.m. se dá zdolat v jeden den, ale musíš být fyzicky zdatný jedinec a pravděpodobně si nevychutnáš ráz okolní krajiny.

Jdi raději na pohodu, zastav se v poutní vesničce, kup si horské kameny jako suvenýr, přespi s výhledem na vrchol a ráno v poklidu vylez nahoru. Zavčas si zjisti sněhové podmínky, zda-li náhodou nepotřebuješ mačky.

Průvodce do refuge není potřeba, ale jinak horští průvodci vyjdou asi na 50 euro.

Vychutnej si noční život v Marrakéši

Zaklínači hadů, potulní kejklíři, směsice pachů z pro Maroko tak typických tažínů, tak to je jen nástin nočního afrického života. Můžeš ho okusit například na známém náměstí Djemaa El Fna v Marrakéši.

Zdroj: foto autorky

Náměstí se nachází v samém středu města a nudit se tady nebudeš. Pokud tě přepadne hlad, zajdi si na tržnici. Přímo před tebou ti připraví chutné marocké jídlo, i když na hygienu tady příliš nehledí. Najíš se do sytosti. Nás se tu za 10 euro přecpalo hned 7 lidí.

Hra o trůny v Ourzazate

Jsi fanouškem seriálu Hra o trůny? Pak asi víš, že některé z jeho scén se natáčely v Maroku, konkrétně v Ain ben Haddou u města Ourzazate. Tento “skalní chrám” má co nabídnout i běžným turistům. Vstup je zdarma, jen občas někdo z místních může natáhnout ruku s žádostí o spropitné.

Zdroj: foto autorky

Poklonit se vodopádům v Ouzodu

Na pozoru by ses měl mít, jestli se vydáš na procházku okolo vodopádu v Ouzodu. Toto místo se nachází přibližně 150 km od Marrakéše. Až vystoupáš nahoru na plošinu, ocitneš se mezi opičkami.

Za burský oříšek či arabský chleba pita ti vyskočí i na záda. Ale údajně jsou to mršky nenechavé, co si rády odnesou i něco blyštivého.