…

Pracuj na cestách aneb Jak se stát digitálním nomádem XVIII – Stinné stránky

Kdo by nechtěl pořád cestovat a pracovat jen když má čas a náladu?! Ale každá mince má rub i líc...

Cestování
Kdo by nechtěl pořád cestovat a pracovat jen když má čas a náladu?! Ale každá mince má rub i líc...

Doufám, že jsi prostudoval “předodjezdový” nomádský list, který jsme ti přinesli v minulém díle seriálu ze života digitálních nomádů. Ostatně, z velké části ho využiješ i před běžnou dovolenou.

Možná už máš za sebou svou první nomádskou stezku, nebo se na ni právě chystáš. V každém případě je načase ukázat i negativa nomádského životního stylu.

Každá mince má rub i líc

Doteď jsme si povídali o tom, jak se stát digitálním nomádem, jakou práci tito profesionálové (na volné noze, ale i v zaměstnání) vykonávají, jakým stylem cestují a jak se připravují na delší zahraniční cestu (od letenek přes sbalení zavazadla po pojištění).

Znělo to jako pohádka a životní styl snů: jako nomád můžeš cestovat po celém světě a pracovat odkudkoliv, kde mají internet.

Jistě, taková svoboda a nezávislost je jedním z důvodů, proč se kolem fenoménu digitálního nomádství v posledních letech strhl takový mediální poprask. Na první pohled se skoro může zdát, že novodobí kočovníci se v naší společnosti objevují jako houby po dešti.

Zdroj: www.pixabay.com

Já sama si tento styl života užívám už skoro rok. V porovnání s mými kamarády je to pořád prakticky víkend, přesto však začínám pociťovat i jeho negativní stránky.

Bude dobré, když se o nich dozvíš dříve, než do toho skočíš po hlavě. Teprve když budeš znát obě strany nomádské mince, můžeš zodpovědně zvážit, jestli je takový život pro tebe.

Utíká ti čas bez rodiny a blízkých

Žijeme sice v digitální době, kdy není žádným problémem si volat a smskovat přes půlku zeměkoule, a dokonce to ani nemusí stát žádné peníze. S klienty není žádný problém zavolat si přes Skype, Facetime (na iOS zařízeních) nebo Slack, nástroj týmové komunikace dnešní doby. Ověřila jsem si to už mnohokrát, třeba i při interview s mediální hvězdou.

Ovšem bavit se s rodiči nebo partnerem jednou za pár dní přes komunikátor prostě není ono. Nic se nevyrovná kontaktu v tváří tvář. Jenže v jižní Asii prostě nesedneš na letadlo, když tě přepadne stesk po domově. A nevěřím, že ho někteří tu a tam nemají.

S tím souvisí i problém kamarádství. Už to, že se povětšinou vydáš na dráhu profesionála na vlastní noze, ti změní kamarády. Ne každý pracující pochopí, že ty bušíš do klávesnice ještě v jednu v noci a naopak, ve středu dopoledne by sis zašel do sauny.

To nemluvím o tvém cestování, kdy se nemůžeš dostavit na sraz spolužáků po XY letech, neslavíš třicetiny s Frantou, apod. Jen ti nejvěrnější kamarádi vydrží čekat.

Osobní život je náročnější

Pokud tvůj partner není rovněž vyznavač nomádství, může to začít skřípat. Vztah na dálku je postavený na důvěře. To je samozřejmě každý vztah, ale tady to platí mnohonásobně. Zkus se hádat se svou polovičkou po telefonu. Na usmíření ji/ho neobejmeš ani nepřiletíš vysvětlit, co ten smajlík v té a tamté větě znamenal. Inu, jedná se o klasický problém čtení mezi řádky při písemném projevu.

Zdroj: www.pixabay.com

Na druhou stranu, ani nomádění v páru nemusí být dobré řešení. Martinovu Rosulkovi s Jančou to klape, aktuálně putují už pátým měsícem kdesi v Jižní Americe. Ale představ si, že jsi dennodenně s partnerem na cestách – v jednom stanu, dopravním prostředku, u stejné práce. Zvládl bys to?

Tvá kondice i zdraví vyžadují péči

Než jsem se vydala na dráhu podnikatelky, hodně jsem sportovala. Pravidelně jsem běhávala a intenzivně trénovala pole dance. S mým častým cestováním oboje padlo, hlavně ten tanec. Snažím se alespoň hodně chodit, občas proběhnout, doma pak jezdit na kole či zajít si do fitka. Ale jak nejsem zvyklá sportovat denně, tak se prostě nechce. Často dám přednost i svým projektům.

To mělo samozřejmě vliv na váhu, kondici a zdraví. Naštěstí to třetí jen v minimální míře. Nechci tím strašit, jen varovat, abys zařadil sport i do cestovatelského plánu. Hodně digitálních nomádů inklinuje ke zdravému životnímu stylu s prvky paleo stravování a ekologickými myšlenkami.

Zdroj: www.pixabay.com

Prokrastinace versus přepracování

Obzvlášť na začátku podnikatelské dráhy je běžné se zmítat ve dvou extrémech – nicnedělání nebo naopak práce od nevidím do nevidím. Mnoho profesionálů zažilo situace, kdy za celý den neudělali nic (ani neotevřeli mailbox). Na druhou stranu jsou schopni pracovat i více než 60 hodin týdně.

Sama často pracuji i o víkendech, státních svátcích, v pozdních nočních hodinách a nesleduji čas. Pak jsou zase dny útlumu, kdy se přesvědčuji k napsání i jednoho kratičkého článku. Je opravdu nutné si umět nastavit správný životní balanc, jak ve svých chybách odtajnilo 14 oslovených podnikatelů-nomádů.

Teď už víš, do jakých vod se vydáváš. Většině stinných stránek se dá předejít, když se nad nimi zavčas zamyslíš. Věřím, že nenarazíš a životní styl cestování s prací se ti zalíbí.