V čem je volejbal dobrý pro business?

V PricewaterhouseCoopers jsem začínala před dvěma lety jako intern v Business Development týmu. Nyní pracuji na pozici Innovation&Business Development Coordinator. Část života trávím na business hřišti, část na tom volejbalovém.

Dva světy, které se prolínají

Do volejbalu jsem se zamilovala, když mi bylo 12. S mými 167 cm mi sice bylo celou dobu jasné, že pomýšlet na reprezentaci v zásadě nemá smysl. Nejvýše jsem hrála první ligu, momentálně hraji pražskou soutěž žen, ale hlavní pro mě vždycky bylo, že mě to prostě baví.

A od doby, co pracuju, zjišťuju, jak mi tato krásná společenská hra pomáhá i v situacích mimo volejbalové hřiště.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Jsem od nátury perfekcionistka s velmi soutěživými sklony. Na hřišti bojuji o balón jako kdybych hrála na mistrovství světa a všechny kamery mířily jen a jen na mě. Ale! Okolnosti někdy prostě hrají proti nám a my s tím nic nenaděláme, to však neznamená, že se nebudeme snažit.

Zdroj: autorka článku

Po sérii zdravotních problémů jsem na téměř dva roky vypadla ze závodního volejbalu a už se nešlo vrátit zpátky. Jak já chtěla! Jsem bojovník a většinou se nehodlám smířit s tím, že něco nejde. Ale pochopila jsem, že stejně tak důležité je umět si najít hranici svého snažení a srovnat se s tím, co máme a co můžeme.

To samé platí i v práci. Ředitelka zeměkoule ze mě nejspíš nikdy nebude, ale to neznamená, že se kvůli tomu smířím s polovičatými výsledky.

Nedělám věci napůl, snažím se zlepšovat, všímám si svých mezer (a že jich je!), pracuji na nich. Věřím, že z části jsem za toto vděčna právě i dlouholetému tréninkovém drilu a zdolávání překážek různého typu.

Kapitánská páska je ideální přípravka na roli manažera

A když už jsme u těch mezer… Jsem kapitánka a moc mě to baví. Přiznám se upřímně, baví mě řídit, rozhodovat i organizovat. Někdy mě sice organizace našeho týmu a vše okolo natolik zmáhá, že mám chuť se zavřít do temného pokoje, vypnout počítač, mobil a kašlat na všechno a všechny. Nicméně i přesto mě to baví!

Mimochodem – máte-li ambice věnovat se vedení lidi, je kapitánská role výborným tréninkem. Jedním z velkých wow momentů pro mě bylo zjištění, že ne všichni jsme stejní, na všechny neplatí stejné stimulanty, ne všichni máme stejné motivace a ne všichni jsme ochotní dané činnosti věnovat stejně – ať již času nebo energie.

Možná vás napadne: a na tohle přišla ve svých sedmadvaceti letech? A já odpovím: ano! 🙂 Je to jedna z těch obecně známých pravd, které ale málokdo z nás dokáže efektivně využít. Jsme různí a chci-li být dobrým leaderem, ať už na volejbale či jednou v práci, musím umět dobře pracovat s různými typy lidí. Nejsem v tom asi zatím ta nejlepší, ale uvědomuji si to a pracuji na tom!

O sehraný tým jde až v první řadě

Last, but not least, jak se u nás hezky česky říká, volejbal je kolektivním sportem. My volejbalisté žijeme v jedné komunitě a je nám spolu dobře! Společný zájem, společné zážitky, společné vzpomínky. Ale co dělat, když volejbal je sport a sport povzbuzuje projevy emocí, jak pozitivních tak negativních?

Osobně mám trochu problémy s tzv. poker face. Přesněji řečeno – vůbec mi nejde! Co na srdci, to na obličeji! A ono je jedno, zda jste v práci nebo na volejbale, nikde se moc nehodí, když bez obalu řeknete (nebo jinak vyjádříte) svůj nesouhlas či dokonce pocity silnějšího rázu.

Člověk nebo jeho chování nám nemusí sedět hned na první dobrou, ale prostě jej v práci či na volejbale potkáváme a potkávat budeme, do toho musíme spolupracovat, jít za stejným cílem a udržovat dobrou náladu.

Takže i my, kdo máme horké hlavy a pravdomluvné obličeje, naučme se kontrolovat! Zkusme nenechat emoce sebou mlátit ze strany na stranu a spolupracovat. Nemá moc smysl trávit osm hodin denně v kanceláři či celý víkend na turnaji v dusné atmosféře…

Určitě jsem tady neodhalila nic světoborného, přesto jsem ráda za příležitost to všechno napsat. Uvažování nad propojováním a vzájemným ovlivňováním světů, ve kterých trávím tolik času, mě bavilo a zároveň mi dávalo různé podněty k zamyšlení. Zkuste to taky, třeba to něco přinese i vám… Volejbalu na… zdar! 🙂