…

Interpol rozsvítil Lucernu

Hráli výhradně staré pecky a nadchli fanoušky. Kultovní post-punkeři znovu na tour.

Popkultura
Hráli výhradně staré pecky a nadchli fanoušky. Kultovní post-punkeři znovu na tour.

Tour bez novinek

Kapela Interpol tento rok učinila zvláštní, ale koneckonců logický krok. Svým pražským koncertem odstartovali rozsáhlou evropskou tour, i přesto, že své poslední album vydali před více než dvěma lety a o novém materiálu není vidu ani slechu.

Cíl je jasný: dát věrným fanouškům dárek v podobě živé reprodukce jejich patnáct let starého alba Turn on the Bright Lights, které je vyneslo na piedestal tehdejší alternativy, do společnosti The Strokes a White Stripes. Kritiky je označováno za jedno z nejlepších minulého desetiletí.

Harmonie v disharmonii

Při svém historicky druhém pražském koncertu vynikli temným kytarovým zvukem založeným na unikátním balancu mezi harmonií a disharmonií, popem a experimentem, abstrakcí a jasnými zprávami. Právě tento koncept se jim povedl na legendárním Turn on the Bright Lights dovést do dokonalosti. Na úspěch navázali popovější deskou Antics, další tři alba byla ovšem přijata rozporuplně.

Rozhodnutí vyrazit na anniversary tour je mezi velkými kapelami alternativy začátku tisíciletí bezprecedentní. Na podobné kousky jsme zvyklí od starších umělců, ne ovšem od skupiny vedené ani ne čtyřicetiletým zpěvákem Paulem Banksem. Interpol si včas uvědomili, že nic lepšího než Turn on the Bright Lights už asi nikdy nenapíšou, a rozhodli se vrátit se do časů, kdy jim svět ležel u nohou.

Malý Velký sál

Enormní zájem o akci se projevil už měsíce před jejím konáním. Původní útočiště v Lucerna Music Baru bylo během pár dnů beznadějně vyprodáno, pořadatelé tak museli vsadit na nejistotu a koncert přesunout do Velkého sálu. Očividně neprohloupili; ve středu večer do Lucerny dorazilo ještě daleko víc lidí, než kolik by člověk řekl, že bude tuto nezávislou kapelu v Česku znát.

Světla rozsvícena

O parádní nastavení atmosféry se skupina postarala ještě vůbec předtím, než vyšla na pódium; těsně před začátkem koncertu se plátno nad pódiem zbarvilo do červena a rozsvítila se pětice reflektorů, čímž se před diváky vytvořil ústřední motiv obalu Turn on the Bright Lights.

Pak už ale nebylo na co čekat. Interpol začali post rockem ovlivněnou baladou “Untitled” a poté pokračovali přesně tak, jak jim káže tracklist alba. Od synkopického hitu “Obstacle 1”, přes rozjetý vlak “PDA” a rozladěnou odysseu “The New” až po pohřební rozlučku “Leif Erikson”.

Jako přídavek pak kapela předhodila publiku skoro polovinu druhého alba Antics a po jedné písni z tří nejnovějších desek. Interpol se nechali vyprosit i k skromnému druhému přídavku, zaprášeném středobodu čtvrté nahrávky “Success”.

Zpátky ve varu

Bylo vidět, že po bezmála dvou letech bez koncertů jsou Interpol opět ve svém živlu. Až na mnohdy zbytečně přepálenou rytmiku potvrdili, že jsou na svá živá vystoupení vždy stoprocentně připraveni.

Album Turn on the Bright Lights odhalilo i svou dosud skrytou stránku, zahrané v celku naživo totiž funguje možná ještě lépe, než na desce. Rychlé pecky typu “Roland” na koncertě nabraly neodolatelnou dynamiku, pomalejší písně jako “Hands Away” a “Leif Erikson” zase díky tanečnímu rytmu nezanikly.

Ve výsledku bylo možná i škoda, že kapela přidávala a ucelenou atmosféru jedné desky doplnila o své novější písně. Tak kompaktní setlist, jaký nabídla první část koncertu, totiž Praha dlouho nezažije.

A co na to The Strokes?

Je otázkou, jak po úspěchu Turn on the Bright Lights tour zareagují ostatní legendy post-punk revivalu. Interpol už na své první zastávce jasně dokázali, že tento projekt má smysl, a že není vůbec žádná ostuda hrát výhradně osvědčené pecky. No nebylo by krásné, kdyby třeba The Strokes po letech rozjeli své slavné Is This It?