…

Arcade Fire vědí, co chtějí, na rozdíl od kritiků…

Indie rocková skupina Arcade Fire vydává po čtyřech letech nové album Everything Now. Úspěšně tak pokračuje v cestě, kterou naznačila předchozí deskou Reflektor.

Popkultura
Indie rocková skupina Arcade Fire vydává po čtyřech letech nové album Everything Now. Úspěšně tak pokračuje v cestě, kterou naznačila předchozí deskou Reflektor.

Úspěch už od první desky…

Kapela od své první desky Funeral  vydané v roce 2004 sklízí úspěch. Jasně naznačila svůj potenciál a její následovnice Neon Bible (pojmenovaná po prvním románu Johna Kennedyho Toolea)  a The Suburbs jej beze zbytku naplnily.

Po tak výrazné trojici alb mohlo přijít buď vykrádání sebe samotných nebo výraznější změna. Naštěstí nastal ten druhý případ.

Na desce Reflektor nebylo užití elektroniky už jen občasným kořením, ale jedním z určujících výrazových prostředků. I v tomto ohledu je Everything Now pokračováním Reflektoru.

Jedná se o dobré skladby?

Singl Everything Now, který dal název celému albu, byl zvukem přirovnán ke skupině ABBA. Toto tvrzení nelze popřít, stejně jako to, že kapela šla vstříc popu, což asi není po chuti každému fanouškovi.

Objektivně je však důležitá jen jedna otázka – jsou to dobré skladby? A tady musí odpovědět každý soudný posluchač slovem ANO. Písničky mají hutné nápady, jsou propracované. Stejně jako celá koncepce alba. Výše zmíněný singl se na albu objevuje ve třech různých verzích. Skladba Infinite Content ve dvou.

Závažné texty ve třpytivém hávu

Poté, co dozní druhá verze Everything Now, následuje píseň Signs of Life – s textem, který se bizarním způsobem zabývá hledáním smyslu života. Creature Control a Peter Pan jsou dobré skladby, pro mě osobně ale nepatří k tomu nejvýraznějšímu, co album nabízí.

Tím je naopak reggaem šmrncnutá Chemistry.  Houpavý rytmus, chytlavá melodie, zkrátka hit, a to v nejlepším slova smyslu. Dvě absolutně odlišné verze Infinite Content dokazují, že Arcade Fire chtějí bavit nejen posluchače, ale také sebe.

Electric Blue patří k nejsilnějším momentům alba,  i kvůli zpěvu Regine Chassagne. To není nic proti pěveckému projevu Wina Butlera, ale jeho manželka a po něm druhá nejvýraznější tvář skupiny, zní jako ztělesněná něha. U Good God Damn dojde k mírnému zklidnění, aby v Put Your Money on Me mohla nastat další erupce. Erupce, která pokračuje až do konce alba, byť se We Don´t Deserve ze začátku zdá jako klidnější skladba.

Tento dojem však smete refrén. Třetí verze Everything Now pak dělá tečku za tímhle skvělým albem. Arcade Fire se na něm povedlo obléct často závažné texty do skvěle poslouchatelného hávu a učinit ve své hudbě další posun.

Jako David Bowie

Četl jsem mnoho kritik, které se k albu vyjadřovaly negativně. Chápu proč, mnoho kritiků totiž neví, co chce. Jednou po skupině žádají vývoj, jindy by tvůrce za změnu stylu měl přijít do vězení. Jeden si nevybere…

Bavila mě paralela mojí kamarádky, která přirovnala přístup Arcade Fire k jejich spřízněnci Davidu Bowiemu. Tomu bylo také OPRAVDU jedno, jaká má kdo očekávání. Každé album začínal vytvářet na čistém stole. Proto mohlo být každé jedinečné, proto se neopakoval. Naštěstí.

Arcade Fire k tomu přistupují stejně. Alespoň prozatím, tak doufejme, že jim to vydrží.