…

Dokumenty mají magickou sílu napojit se na lidské emoce

Jsou jednou z nejvhodnějších forem edukace, alespoň podle Michaela Havase, novozélandského filmaře s českými kořeny, který je předsedou poroty mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů nazvaného Příběhy Země.

Popkultura
Jsou jednou z nejvhodnějších forem edukace, alespoň podle Michaela Havase, novozélandského filmaře s českými kořeny, který je předsedou poroty mezinárodního filmového festivalu dokumentárních filmů nazvaného Příběhy Země.

V oblasti dokumentární tvorby se pohybuje už více než čtyřicet let a natočil už přes 60 filmů. Při své tvorbě čerpá z historie, kulturního dědictví a přírody. O zkušenostech ze své celosvětové praxe si popovídal i s námi.

Kde začíná politika a končí byznys?

Jaká témata vás inspirují a zajímají nejvíce?

Mě zajímá ta tenká blána mezi politikou a udržitelným rozvojem. Například, když Donald Trump začne orodovat za zrušení sankcí vůči Rusku, pro někoho toto může působit jako politika, ale musíme brát v potaz, že jeho ministr zahraničí (bývalý CEO XENON) má připravenou dohodu s Ruskem údajně v hodnotě 500 miliard USD o rozvrtání Arktidy. Kde začíná politika a kde končí byznys? Proč média tuto souvislost nepranýřují více?

Kdybyste měl kouzelnou hůlku a mohl si vybrat jednu věc, kterou byste pomohl zlepšit život na této planetě, co by to bylo a proč?

Založil bych povinný institut na vzdělávání politiků, zejména v oblasti ekologie. Už v mém filmu MORITURI TE SALUTANT z roku 1974 jsem toto (krásným hlasem Rudolfa Hrušínského) navrhoval.

Svět v širších souvislostech

Jaký celospolečenský dopad podle vás může mít dokumentární film? A proč tomu tak je?

Dokumentární film je ideální nástroj ke vzdělání. Má totiž magickou sílu napojit se na lidské emoce. Navíc nám ukáže to, co považujeme za důvěrně známé, v jiném světle.

Jste předsedou poroty festivalu Příběhy Země, který proběhne 6.–12. října v Praze. Jak podle vás obstojí ve srovnání s podobně zaměřenými festivaly ve světě?

V tomto novém kabátu je to vlastně nultý ročník, takže uvidíme. Nicméně, název festivalu se mi děsně líbí; pokud jeho obsah bude z tohoto názvu vycházet, stane se jistě důstojným partnerem dalších festivalů po světě.

Jaký máte k festivalu vztah?

Na festivalu Příběhy Země oceňuji především to, že ukazuje svět v širších souvislostech. Každý, kdo sleduje nějaký film, si z něj může odnést něco jiného, protože do toho vnáší své minulé zkušenosti a zážitky. Proto při hodnocení filmů kladu důraz především na autenticitu a kontext. Rozhodně se vyplatí přijít, odejdete obohaceni.

Michael Havas osobně

Zajímá vás více? Tak přijďte na přednášku Michaela Havase, která proběhne v rámci festivalu Příběhy Země 8. října od 18:00 ve Velkém sále Městské knihovny v Praze na Mariánském náměstí.

Více informací o připravovaném mezinárodním festivalu dokumentárních snímků se dozvíte na www.pribehyzeme.cz