…

Pracuj na cestách aneb Jak se stát digitálním nomádem XX – Uč se od nejlepších

Digitální nomádství není jen cestování. Jako profesionál se musíš neustále vzdělávat.

Cestování
Digitální nomádství není jen cestování. Jako profesionál se musíš neustále vzdělávat.

Dneska slavíme, právě jsme se dopracovali k jubilejnímu 20.  pokračování seriálu o digitálním nomádství. V poslední dílech jsme se hodně věnovali digitálnímu nomádství z hlediska cestování.

Řešili jsme, jak udolat jazyky, když jedeš do země, kde pro nás mluví “totální španělštinou”. Nebo jsme si rozepsali předodjezdový checklist, když vyrážíš na delší dobu pryč z České republiky. Proto se v dnešním článku podíváme pro změnu na nomádství z pohledu podnikání.

Nekonečný proces sebevzdělávání

Prošli jsme si základní školou. Většina z nás má za sebou už i nějakou střední a pokračování na vysoké škole. Někteří svá studia už ukončili, ale pouze ta ve školských institucích. Vzdělávání jako takové nekončí nikdy. Je to proces na celý život, jen se začínáme specializovat na to, co nás baví nebo co potřebujeme k naší práci.

Profesionál na volné noze nemůže ustrnout v jednom bodě. Vždy je potřeba sledovat novinky v oboru, pořád se učit něco nového.

Do školních lavic se ti asi už chtít nebude. I když existuje celá řada celoživotních vzdělávacích kurzů, které pořádají jednotlivé univerzity.

Při podnikání a cestování v případě nomádů na to mnohdy není ani čas. Pak přichází na řadu vzdělávání online a z knížek. Knihy jsou na cestu nepraktické – ubírají místo v batohu. Cestuješ přece minimalisticky. Jak tedy na to?

Zdroj: www.pixabay.com

Všichni profesionálové na volné noze, ale i ti, kteří to chtějí někam dotáhnout, se vzdělávají od těch nejlepších v oboru. Čti blogy a weby těch, kteří pracují ve stejné oblasti jako ty, ale začali o něco dříve. Určitě se nevyhýbej světovým profíkům a čti i weby i v angličtině. Zapisuj se do online i offline kurzů. Abys to měl snazší do začátku, dáme ti pár odkazů na vzdělávací portály i profíky v online podnikání. Tak vzhůru do učení!

Výukové portály s kurzy

Portál naucmeSe

Český portál naucmeSe s nabídkou kurzů, které mimochodem založil digitální nomád Adam Marčan, je jedním z nejrozsáhlejších u nás. Najdeš tu kurzy od základů šití přes travel hacking až po pokročilou práci s kamerou nebo online podnikání. Kurzy jsou povětšinou s osobní docházkou, teprve nedávno se objevila možnost video kurzů.

Navíc si tu můžeš založit vlastní kurz, navrhnout cenu (klidně i zdarma), připravit anotaci a těšit se na své první kurzisty.

Portál Seduo

Zdroj: screen www.seduo.cz

Další z českých portálů je Seduo, které na rozdíl od na naucmeSe nabízí online kurzy (video kurzy). Aktuálně tu najdeš okolo 120 kurzů různého zaměření (od jazyků přes marketing po IT), kde 25 z nich je zdarma. Ke kurzům bývají nabízeny i praktické listy či shrnutí (další odkazy) přímo v kurzu.

Portál vimVic

I tento český portál vimVic nabízí převážně zpoplatněné video kurzy, kde si přečteš informace i o lektorovi. Sám si tady můžeš vytvořit vlastní video kurz. Za drobný poplatek ti pomohou videa natočit i sestříhat, nebo se na to můžeš vrhnout sám a dodat video podklady. Opět ke kurzům bývá jako bonus pracovní sešit.

Portál Udemy

Pokud jsi ještě neslyšel o Udemy, tak to doporučuji rychle napravit. Jedná se o mezinárodní portál (vše je v angličtině) s nabídkou kurzů. Najdeš tu na 22 000 online kurzů, které si vyfiltruješ snadno pomocí filtrů. Některé z nich jsou zadarmo. Sleduj reference a hodnocení od předchozích kurzistů.

Zdroj: screen www.udemy.com

Ostatně o Udemy se zmiňuje i nomád Petr Novák ve své knížce Najdi si svůj online grál, která se věnuje tématu, jak si najít skulinku v online podnikání na trhu. Využívá k tomu mimo jiné i portál Udemy.

YouTube videa

Velkou databází video návodů, rad i zábavy samozřejmě najdeš i na youTube. Navíc se tady nemusíš omezovat pouze na české tutoriály. Co víc, rychle vidíš, jak je video oblíbené. A všechno máš zadarmo. Reklamy si můžeš zablokovat adBlockem, pokud by tě při výuce rozptylovaly.

Weby profesionálů

Jako digitální nomád v online světě by ses měl zajímat o problematiku SEO (analýza klíčových slov, budování zpětných odkazů a mnoho dalšího), správu sociálních sítí (nejenom Facebooku) a osobnostní rozvoj. K tomu ti mohou pomocí i blogy těch už úspěšných.

Specialista na SEO

Osobní blog Backlinko Briana Deana je pravý ráj pro každého, kdo se chce více ponořit do problematiky SEO na webu, a to včetně linkbuildingu (budování zpětných odkazů). Vše popisuje jednoduše pro laiky s názornými příklady (i screenshoty nástrojů). Zbytečně nepíše celou řadu článků, ale připravuje jeden delší manuál k tématu.

Specialista na Facebook

David Lorincz je přední český specialista na facebookovou reklamu. Shodou okolností je digitálním nomádem, který už druhým rokem žije na Bali. Odtud mimo jiné založil svoji Modrou krev. Postupně přidává podcasty, další online i offline workshopy. Určitě sleduj, pokud tě tato sociální síť fascinuje.

Podcasty pro nakopnutí

Zdroj: screen www.protiproudu.net

Pokud potřebuješ nakopnout a vědět, jak to dělají ti úspěšní, pak sleduj podcasty Proti proudu. Dan Tržil nasbíral zkušeností s tvorbou podcastů v Americe, kde jsou populární, a do svých si zve úspěšné Čechy z různých oborů.

Svět digitálních nomádů

Pokud tě zajímá svět investic (kryptoměny), práce na dálku jako digitální nomád anebo informace o dlouhodobém cestování, pak jednoznačně doporučíme web Martina Rosulka Digitální nomádství. I já sama sepisuji kompletní průvodce o zajímavých destinacích a techničtější články pro budoucí (nejen) digi nomády na své Nomádské stezce.

Přejeme příjemnou zábavu u vzdělávání. Který portál nebo specialista je tvůj favorit? Napiš do komentářů.