…

Dolce Vita v Itálii: Země památek s příchutí zmrzliny

Itálie je snadno dostupná z ČR a nepatří k drahým zemím. Podzim je na její poznávání ideální.

Cestování
Itálie je snadno dostupná z ČR a nepatří k drahým zemím. Podzim je na její poznávání ideální.

Co má společného 20 dnů, 8 měst a 9 hostitelů? Můj bláznivý výlet, který odstartoval “nový” život jedné digitální nomádce. Poprvé jsem se vydala sama na delší dobu do světa jenom s laptopem, batohem a hlavně žádným velkým plánem.

Cílem bylo navštívit kamaráda v Římě, a pak už jen směřovat na sever Itálie a zhruba za měsíc se vrátit domů.

Výlet se nakonec protáhl a neplánovaně skončil v hornatém Lichtenštejnsku. Přesto jsem si za necelé tři týdny stihla tuto zemi památek, chutného jídla (miluji zmrzliny všech příchutí) a ukecaných lidí zamilovat.

Vzhledem k tomu, že Itálie je snadno dostupná z ČR, ani nepatří k drahým destinacím, mohu jen a jen doporučit k návštěvě. Kdy jindy, než právě v září a říjnu, kdy už tady nebudou panovat taková horka.

Putování severní Itálií

Provedu tě 8 městy tak, jak jsem v loňském roce (2016) putovala já. Cestovala jsem Flixbusem, který má příznivé ceny, když si ho rezervuješ dobře. Autobusy jsou komfortní s klimatizací, záchodem a WIFI na palubě. Skvěle se v nich spí i pracuje. Rezervuješ snadno přes mobilní appky.

Bydlela jsem po hostitelích přes couchsurfing nebo využila airbnb. Získala jsem tak hned 9 nových italských kamarádů. Italové jsou pohostinní i vášniví tanečníci, kuchaři a dobří společníci na toulkách městem.

Zdroj: foto autorky

Řím

Říká se, že všechny cesty vedou do Říma. Proto i my začneme tady. Osobně jsem tu byla za 5 měsíců čtyřikrát a pořád mě toto velkoměsto překvapuje. Ať už majestátními památkami typu Koloseum, Forum Romanum či kruhovým chrámem Pantheon nebo svými zelenými zahradami – Villa Borghese, Pomerančovými zahradami a dalšími místy.

Na kole si můžeš užít projížďku podél Tibery a dojet až k historické cestě Via Appia. Nezapomeň si svlažit hrdlo z fontánek s pitnou vodou, kterých je po Říme nepřeberné množství.

Pisa

Zdroj: foto autorky

Náměstí zázraků (Piazza dei Miracoli) je sice plné turistů, hlava na hlavě, přesto sem musí směřovat i tvé kroky. A to nejenom kvůli proslavené šikmé věži, jejíž výstup tě kromě výhledů bude stát i 18 euro. Já tě ale v Pise pošlu ještě na procházku po nábřeží řeky Arno, kdy budeš mít pocit, jako by ses ocitnul v Amsterdamu.

Florencie

V Toskánsku, pro mě asi nej oblasti Itálie, ještě chvíli zůstaneme. Pouze se přesuneme do Florencie vzdálené od Pisy asi hodinu cesty. Toto místo dýchá renesancí, ale najdeš tady památky i ve středověkém stylu.

Nezapomeň vystoupat na Piazzale Michalangello, odkud přehlédneš nejenom řeku Arno s mostem Ponte Vecchia, ale především Domo. Nejhezčí pohled odsud je při západu slunce za zvuků louten zdejších umělců.

Zdroj: foto autorky

Janov

Už si to míříme do prvního přístavního města na severu. Pláže v Janově budeš hledat marně, za to tady nalezneš celou řadu vyhlídek s “hrádky”. Ve městě je netradičně další městský dopravní prostředek – výtah na tyto vyhlídky. Za sebe můžu doporučit bloudění úzkými uličkami v historickém centru nedaleko nábřeží. Zejména v nočních hodinách toto město ožívá.

Zdroj: foto autorky

Milán

Přiznám se, že toto město ve mně nezanechalo nejlepší dojem. Přece jenom je více industriální než předchozí a měla jsem začátkem listopadu smůlu na sychravé podmračené počasí.

Ale je to město módy a průmyslu, které se pyšní hned několika významnými pamětihodnostmi. Zmíním alespoň hrad Castello Sforzesco a katedrálu Narození Panny Marie. Škoda jen, že je tak monumentální a náměstí je tak plné turistů, že katedrálu skoro nelze zachytit v hledáčku fotoaparátu.

Zdroj: foto autorky

Bologna

Ani toto město neuniklo mé pozornosti. Byla jsem zvědavá zejména na místní univerzitu, která je proslavená díky svému stáří. Celé město dýchá středověkou atmosférou nejenom díky historickému centru.

Nenechala jsem si ujít ani jednodenní výlet do San Marina. Italové tento samostatný stát moc nemusí, ale jeho tajemný hrad na skále stojí za vidění. Pokud si budeš chtít odpočinout, tak zamiř k pobřeží do města Rimini.

Určitě nezapomeň ochutnat vynikající piadine, který je typickým pokrmem pro zdejší kraj. Tuto “placku” prodávají v malých nenápadných stánečcích podél silnice.

Zdroj: foto autorky

Terst

Další z přístavních měst v sobě skrývá celou řadu prvenství – největší otevřené náměstí do moře v Evropě, druhý největší maják v Evropě, nejhlubší jeskyně na světě a kdo ví, co ještě dalšího mi město neprozradilo.

Pláž je tu jediná, ale je z ní vidět nádherný západ slunce. Nejedná se sice o typické město pro polehávání u vody, pokud ale jedeš okružní jízdu do sousedního Slovinska, nezapomeň se tu na skok zastavit.

Zdroj: foto autorky

Benátky

Své italské putování musíme zakončit v městě na laguně – v Benátkách. Byl by hřích vynechat místo proslavené karnevalem, romantikou na gondolách a holuby na náměstí sv. Marka.

Na zápach si stěžovat nemůžu, přesto mě město nenadchlo tak, jak jsem si od něho slibovala. Ale prý to chce více návštěv, než přijdete ostrovnímu městu kolem Canale Grande na chuť. Já tu zvládla i zabloudit, když jsem minula most Ponte di Rialto.

Zdroj: foto autorky

Přiznej se, které město severní Itálie tě oslovilo nejvíc. Napiš kamarádům do komentářů dole pod článek.