…

Chtěli byste raději bitcoiny za 2,4 miliardy korun nebo dvě pizzy? Týpek si vybral dvě pizzy

Cena jednoho bitcoinu se v současné době pohybuje zhruba mezi 195 tisíci a 240 tisíci, podle toho, jaký je zrovna výkyv. A neustále roste strmě vzhůru....

Studentský život
Cena jednoho bitcoinu se v současné době pohybuje zhruba mezi 195 tisíci a 240 tisíci, podle toho, jaký je zrovna výkyv. A neustále roste strmě vzhůru....

Cena jednoho bitcoinu se v současné době pohybuje zhruba mezi 195 tisíci a 240 tisíci, podle toho, jaký je zrovna výkyv. A neustále roste strmě vzhůru. Přesně před rokem šlo pořídit jeden bitcoin za 16 tisíc korun. Jak roste cena, roste i zájem o tuto virtuální měnu, která si vzala za úkol být platidlem, které obchází centrální banky a vlády.

Bývaly ale doby, kdy jeden bitcoin nestál ani jednu korunu. Byl za haléře. A není to tak dávno, v květnu 2010, kdy jeden chlápek poslal 10 000 bitcoinů za to, aby mu někdo domů objednal dvě velké pizzy.

Dvě pizzy za 2,4 miliardy korun

Pokud by si těch 10 000 bitcoinů nechal, měly by dneska cenu zhruba 2,4 miliardy korun. Ještě dnes se můžete podívat na fórum, kde celá ta slavná transakce vznikla. Laszlo Hanyecz tehdy provedl první zdokumentovanou transakci bitcoinů za skutečné zboží.

„Zaplatím 10 000 bitcoinů za pár pizz… třeba za dvě velké, aby mi zbyla jedna ještě na zítra,“ napsal na fórum.

pizza

Dneska by si za tu cenu koupil pár stovek pizzerií.

Pizzu mu poslal osmnáctiletý student, který v té době žil ve Velké Británii. V několik let starém rozhovoru prozradil, že žádné z těch peněz si nenechal. Nakoupil za bitcoiny videohry.

Lituje toho, ale co už…

Laszlo Hanyecz v roce 2013 pro New York Times řekl, že nákupu několika pizz po těchto částkách lituje.  V té době ovšem nemohl nikdo tušit, že se z bitcoinu stane to, co se z něj stalo dnes.

Předpokládáme, že dnes Laszlo Hanyecz dělá celé dny zhruba tohle:

naštvanost