Neštve vás trochu, že jste se o něj v roce 2009 nezajímali?

Viděli jste film The Social Network o začátcích Facebooku? Určitě si tam pamatujete na dvojčata Winklevossova, která měla nápad na známou sociální síť, Mark Zuckerberg na ní měl pro ně pracovat, a nakonec jim celý ten nápad ukradl. Soudili se s ním, Mark Zuckberberg jim nakonec musel zaplatit 60 milionů dolarů, což je minimum z toho, jakou hodnotu má Facebook teď, ale asi zase tak moc smutní nejsou. Už jsou totiž oficiální dolaroví miliardáři jenom díky bitcoinu.

Bitcoin roste a roste

Pro bitcoin je tohle velmi zajímavý rok. Tato digitální měna, nebo také kryptoměna, byla léta téměř bezcenná a hodnotu v ní viděli jen ti největší nadšenci. Dnes už hodnota jednoho bitcoinu překonává hranici 13 000 dolarů, tedy 280 tisíc korun. A dokonce i lidé pracují v bankách, například bývalý finanční poradce JP Morgan, Tom Lee, předpokládají, že hodnota bude mnohem vyšší. Během pěti let bude podle něj jeden bitcoin za 25 000 dolarů, tedy za 540 tisíc korun.

Winklevoss

Všechny tyhle zprávy jistě těší bratry Tylera a Camerona Winklevosse, kteří zatím byli známí zejména jako „ti, kteří žalovali Marka Zuckerberga“. Teď už jsou známí jako první dolaroví miliardáři, kteří vydělali na bitcoinech.

26 miliard korun výdělek na divné virtuální měně

Dvojčata, která chodila na Harvard University ve stejné době jako zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg, si před čtyřmi lety nakoupili bitcoin za 11 milionů dolarů. Od té doby cena stoupla více než 10tisíckrát, což znamená, že pokud bitcoiny neprodali, mají skutečně hodně peněz. Bitcoiny nakoupili v době, kdy jeden stál 120 dolarů, což znamená, že by měli mít na kontě 91666 bitcoinů. Dnešní hodnota? 1,2 miliardy dolarů. Na české peníze – 26 miliard korun.

Winklevoss
Takhle vypadali bratři ve filmu Davida Finchera.

Možná nejsou jediní, ale jsou první oficiální miliardáři. Roger Ver tvrdí, že má zhruba 300 000 bitcoinů, a zároveň o sobě rád říká, že je celý vynálezce bitcoinu, takže je lidem spíše trochu pro smích. Investor Tim Draper v roce 2014 nakoupil 10 000 bitcoinů, ale je možné, že je již prodal.

Zakladatel bitcoinu, kterého nikdo nezná

Pořádnou kupu bitcoinů má sám tvůrce této kryptoměny, tajemný Satoshi Nakamoto, což je jeho přezdívka a dodnes nikdo neví, kdo to ve skutečnosti je. Podle všeho vlastní zhruba 980 000 bitcoinů. Při současné ceně to je 12,74 miliard dolarů. Na české peníze? 276,7 miliard korun. To je asi třikrát víc, než má Andrej Babiš. Překvapivě je to méně, než má Petr Kellner.

Je Petr Kellner zakladatel bitcoinu?!