Bilion. Ano, tolik teoretických peněz může někdo mít.

O bitcoinu se v poslední době mluví čím dál tím víc. Ať v souvislosti s tím, že vám může vydělat hodně peněz, pokud do něj včas investujete, ale také v souvislosti s tím, že jde o bublinu, která musí jednou prasknout. Jisté je pouze to, že před pár lety jste si mohli pořídit bitcoin třeba za deset korun. Dnes má jeden bitcoin hodnotu kolem 350 tisíc korun. Přitom se nic neví o tajemném tvůrci samotného bitcoinu, který si říká Satoshi Nakamoto. I když by mohl být pomalu nejbohatším mužem na světě.

peníze

Už patří mezi 60. největších boháčů planety

V roce 2013 Sergio Demian Lerne zjistil, že tajemný zakladatel má téměř milion bitcoinů. Podle současné ceny je to tedy zhruba 16,5 miliard dolarů. To znamená, že už teď patří Satoshi Nakamoto mezi šedesát nejbohatších lidí na světě.

Nedávno Saxo Bank publikovala prognózy pro příští rok a předpokládají, že jeden bitcoin by se mohl prodávat za 60 000 dolarů, tedy 1,3 miliony korun. Když ale podobné prognózy mluvily o bitcoinu v tomto roce, nikdo nečekal, že by hodnota dosáhla 10 000 dolarů. Přesto už byla i za téměř 18 000 dolarů, takže je možné, že poroste mnohem více.

peníze

Pokud by měl příští rok bitcoin hodnotu 88 000 dolarů, už by byl Satoshi Nakamoto bohatší než Bill Gates a zakladatel Amazonu Jeff Bezos. Stal by se nejbohatším mužem na světě. Jelikož je ale daný počet bitcoinů, je dost možné, že jeho cena poroste dál. A Satoshi Nakamoto by se tak mohl stát prvním bilionářem na světě.

Kdyby chtěl peníze, cena bitcoinu půjde strmě dolů

Pokud by takové jmění chtěl Satoshi Nakamoto skutečně proměnit na peníze, znamenalo by to strmý pád ceny. Nejen, že by se na trhu náhle objevil milion bitcoinů na prodej, což by postupně snižovalo jeho cenu, nejspíše by také vznikla panika, že ani sám zakladatel už bitcoinu nevěří a raději důvěřuje penězům.

Satoshi Nakamoto má prostě tak trochu smůlu a asi bude navždy spíše teoretickým boháčem.