…

7 smrtelných hříchů vánočních svátků

Je nám líto, blíží se to mílovými kroky i k vám.

Studentský život
Je nám líto, blíží se to mílovými kroky i k vám.

Pokud si někdo stále naivně myslí, že Vánoce jsou svátkem křesťanské pokory, lásky a čistoty, tak nikdy nebyl studentem, co se vrací na zimní prázdniny domů. V těchto morálně šedých zónách se často děje víc amorální zvrácenosti než při masakru v Katyni.  Jaký ze smrtelných hříchů tedy nejčastěji v naší rodné noře okusujeme?

Lenost

Zatímco ještě v týdnu jste museli vstávat na laborky v 7:30, tak o vánocích vás budí máma opatrně kakaem a vanilkovými rohlíčky, zatímco z vašeho koutku úst kane slina do polštáře s motivem včelích medvídků. Je 12:30 a v poloviční mentální katatonii ji prosíte, abyste mohli ještě hodinu ležet. Nebo dvě. Nebo celý svátky vlastně.

Obžerství

Ačkoliv se normálně držíte zkrátka, tak teď si s krví podlitýma očima nalíváte rybí polívku a zakusujete ji lineckým a kaprem v trojobalu, zatímco vám maminka nalívá dvanáctku a ptá se, jestli nechcete ještě tu nádivku polít víc krůtí šťávou. Přikyvujete. Přikyvujete tak masivně, až vám vaše pátá brada zakryje kolena a rozteče se s plesknutím po podlaze.

Chamtivost

Být chvíli s rodiči znamená mít na chvíli vše zdarma. Nechají vás zdarma přespat, nakrmí vás a pokud vás třeba vezmou do kina, tak se měníte ve vesmírného záporáka, který se šíleným výrazem vykřikuje, že to chce vše, všechno všecičko pro sebe. A… myslím tím nejspíš ten obří popcorn a colu, co vám máma zaplatí. O výletech do restaurace se zákusečkem, polévkou, předkrmem a pěti kafíčky ani nemluvě.

Pýcha

Po dlouhé době se můžete pochlubit někomu, koho doopravdy zajímá, co se svým životem děláte a nemá jen společensky přijatelný blazeovaný výraz. Všechny vaše zápočty, elévství, brigády a pokusy o kariéru dj na vesnické diskotéce budou kvitovány s nadšením. Vaše máma vás totiž bude milovat, i kdyby vaším největším úspěchem bylo složit origami sovy. Protože přiznat si, že vás nosila ve svém těle devět měsíců zbytečně, abych vychovala takového troglodyta, by bylo mnohem těžší. Že. Takže se chlubte co to dá.

Závist

No jo, už jste dlouho v rodné Dobrušce nebyli. Nejvyšší čas na to, aby vám mamka začala vyprávět, jak se váš spolužák ze základky, co si ještě v osmé třídě strkal tužky do nosu až po mazací gumu, vypracoval na kryptoměnového bambilionáře, co ve volném čase jako rozverný filantrop investuje do výzkumu rakoviny surikat a simultánně štípe do zadku modelky Victoria Secret. Zatímco vy jste aktuálně vedoucím směny v Bageterii boulvard a máte na povel komandovat dva poďobaný puberťáky, co o vás píšou na facebooku uštěpačné věci.

Chtíč

Není nad to si vzpomenout, jaké je to masturbovat na tajňáka v dětském pokoji pod peřinou, zatímco vás soudí pohledem vaši plyšáci a velký plakát kapely Kryštof. I toto patří do koloritu šťastných a veselých vánoc.

Nenávist

Tento hřích přichází na řadu jako poslední. Často v den, kdy už máte svých rodičů plné zuby, naštvaně si sbalíte svou sportovní tašku  (která je vyplněná dárky, cukrovím a sekanou) a třísknete dveřmi se slovy, že jste rádi, že už spolu nebydlíte. Jen abyste s pokorným výrazem přijeli znovu na velikonoce užírat mazance a vajíčkovou pomazánku.