Ne, nevyhnete se jim. Jen nám líto.

Vánoce jsou opět za námi a vy jste se během nich setkali se všemi těmi tetičkami, babičkami a prastrýci, které nemáte možnost během roku normálně vidět. Sice vás už neštípají do tváří a neříkají vám, že jste vyrostli, zato ale vyměnili tato komunikační gesta za mnohem rafinovanější techniky, jak proměnit vaše svátky v peklo. Pojďme se na ně podívat.

Zběsilé vyptávání

Neviděli jste se celý rok, takže začíná výslech, který nemá daleko k tomu, co zažívali disidenti na Bartolomějské s STB. K dokonalosti chybí jen lampička namířená do obličeje a pendrek, kterým by si vaše tetička občas výhružně pleskala do dlaně. Co škola? Máte někoho? Kdy vám začíná zkouškové období?  A kdy to jako už dostudujete? Pokud se začínáte trochu potit, tak to nebude přecpáním vanilkovými rohlíčky ani tím, že by vám ten bramborový salát nesedl.

Opatrná kritika vašeho života

Všechno nové teď o vás ví, takže je na čase to přijít hodnotit. Smiřte se s tím, že buď jste moc hubení, vypadáte nezdravě nebo se na jejich vkus málo bojíte, že se svým humanitním diplomem nenajdete práci. Na kritiku se najde vždycky prostor. Od vašeho účesu, roztrhaných džín na koleni až po vaše tikající biologické hodiny či výběr partnerky.

Vyhýbání se palčivému tématu

Ok. Vaši křehcí příbuzní jsou ze staré školy a na některé věci mají trochu staromódní názor. Pro každého je trigger něco jiného. Od homosexuálních sňatků, vegetariánství po etnické menšiny či  kontroverzní myšlenke, že TV Barrandov je podle nich kvalitní stanice. Spouštěčem může být i debata nad správným postupem pečení krůty. Jakákoliv maličkost. Kdykoliv k této nášlapné konverzační mině tematicky zabloudí, tak se blazeovaným výrazem v sobě vše potlačíte, násilím se uvedete do zenu a změníte téma. Gratulujeme vám k ovládnutí mistrovství flegmatismu.

Pomlouvání příbuzných

Co dodat. Moc toho společného nemáte, o čem byste se mohli bavit. Zato máte spousty společných příbuzných. Takže přišel čas proprat jejich osobní život a vyjádřit pohoršení nad tím, jak to všechno vedou.

Hádka o politice

Možná jste si dali skleničku vína nebo vás už nebavilo s poker facem přecházet to, jak se vaše babička pouští do veganů či uprchlíků. Začala hádka, ve které jste se nejdříve snažili pomalu a rozumně osvítit vaší zmatené příbuzné svět a končí to uraženým usrkáváním vaječňáku bez očního kontaktu. A ponožkami pod stromečkem na další Vánoce.

Sezení v naštvaném tichu u pohádek

Koukáte se na Tři oříšky a tiše to ve vás vře, protože máte pocit, že máte pravdu. Do té doby, než si vás máma empaticky odchytne a začne vám promlouvat do duše. Takže návštěvě dáte novou šanci a zakopáte válečnou sekeru. Tedy…do dalšího rodinného setkání.