Hazardujete se svým zdravím nebo ne?

Chápeme, že nás teď začnete proklínat, protože jdeme házet bláto na vaši oblíbenou studijní drogu. Jenže si přiznejme, že ji máte rádi jen proto, protože na kokain beztak nemáte peníze a v Kaufu byly energy drinky ve slevě, že. Čili pokud jste plánovali se na týden zavřít s platem redbullů a skripty ve své noře, tak trochu zbystřete.

Jak to funguje?

Je nám jasné, že tato pitíčka jsou pro studenty něco jako alchymistický lektvar, co donutí váš mozek svištět jako zfetovaného pískomila v běhacím kolečku. Ale za určitou daň. Energiťáky jsou v podstatě jen přecukrované limošky naládované stimulanty a bylinkami. Jejíchm úkolem je vám zvednout adrenalin rychleji, než pohled na Donalda Trumpa, co jí svoji pizzu takhle.

     Ten člověk je očividně monstrum. A náš tlak je teď cca 3 807 na 448.

K tomu, aby vás napumpovaly, používají energiťáky primárně kofein.  Zatímco taková plechovka coly ho má okolo 36 mg tohoto stimulárotu, tak jedna taková dávka z energiťáku se pohybuje okolo 200 mg. A teď přichází to zajímavé. Podle lékařů se předávkujete kofeinem už při dávce nad 200 mg. Zvýší se vám tlak, tep, úzkost, zažijete pocity nespavosti, vaše střeva pracují rychleji… a mohli bychom pokračovat. Takže ten příjemný stav, co vám pomáhá v učení, je vlastně lehká intoxikace. Zdravotnické organizace tvrdí, že bez poškození organismu byste měli přežít 400 mg kofeinu na den, ale pokud se nechcete složit s nějakou arytmií, prasklou cévou či fajnovou atakou, co z vás udělá Stephena Hawkinga akorát bez sexy mozku, tak si těch energiťáků s vodkou tolik naráz neberte. Jasný?

No ale…jsou v tom bylinky ne?

Bylinky jsou zdravé, říkáte si. Bylinky jsou naši kamarádi! To sice ano, ale nezapomeňte, že taková koka nebo rulík zlomocný jsou taky bylinky. Nejčastějším aditivem v energy drincích je guarana, která obsahuje překvapivě … opět kofein. Jeden gram guarany se rovná až 47 gramům této many, jenž udržuje naše studijní výsledky při životě.

Kolik toho tedy můžu vypít?

Za nás osobně bychom sice řekli, ať to nepijete vůbec, protože energy nápoje mají samy o sobě nutriční hodnoty rovné celodennímu pojídání kostkového cukru místo brambůrků, ale nemůžeme být takoví škarohlídi. Podle všeho by zdravý jedinec měl být schopný zvládnout vypít jednu plechovku denně a ani o fous víc. Dobrý zpráva je, že tato informace vás mohla vystresovat natolik, že máte v těle teď tak velkou koncetraci adrenalinu, že zvládnete studovat celou noc a ještě pár dní k tomu.

Tak hodně štěstí!