…

Blíží se Valentýn! 25 faktů, které jste o tomto svátku možná nevěděli

Valentýn už klepe na dveře a většina z nás ho má zafixovaný jako umělý svátek, jehož jediným účelem je vytahat nám co nejvíce peněz z kapes....

Lifestyle
Valentýn už klepe na dveře a většina z nás ho má zafixovaný jako umělý svátek, jehož jediným účelem je vytahat nám co nejvíce peněz z kapes....

Valentýn už klepe na dveře a většina z nás ho má zafixovaný jako umělý svátek, jehož jediným účelem je vytahat nám co nejvíce peněz z kapes. Byla to ale vždycky pravda?

Jak tedy vznikl?

Nejpopulárnější teorií je, že římský císař Klaudius II. zakazoval občanům se ženit v období válek. Kněz Valentýn však tyto zamilované dvojice tajně oddával i proti císařově zlovůli. Moc se mu to nevyplatilo, protože byl uvězněn a zabit. Před svou popravou stihl napsat ještě žalářníkově dceři romantický dopis podepsaný svým jménem. A takto vznikly valentýnky.

A je to tedy umělý svátek moderní doby?

Podle všeho ne, protože valentýnky se posílaly již ve viktoriánském období, jen jste nesměli v té době podepsat. Protože takový podpis na svého pisatele měl přinést strašlivou smůlu.

A co zvířátka?

Podle statistiky dávají až 3% majitelů zvířat svým miláčkům valentýnský dárek. Takže se vám klidně může stát, že na vás vaše holka nebo kluk zapomene, ale sousedovic labrador si užije docela velkou párty.

Kolik se jich ročně pošle?

Kolem jedné miliardy. A to už je slušný počet stromů v lese.

A co mám dělat, když jsem single?

Nezoufejte si, můžete slavit totiž taky svátek, který se jmenuje Single Awarness Day. Zkráceně SAD, ehm.

Je tu i jiná možnost!

Můžete cestovat do Finska, kde se stejný svátek jmenuje Ystävänpäivä, což se dá přeložit jako Svátek přátelství. Takže zapomeňte na své drahé polovičky, ale oslavte krásu vztahu mezi vašimi nejbližšími.

Co jsou ty divné americké klikyháky?

Určitě jste si všimli v amerických filmech, že spousta lidí podepisuje své valentýnky nebo zamilované dopisy jako XXXX. Není to znakem pro anonymitu ale pro polibek. Tento zvláštní význam se začal s písmenem X pojit už ve středověku, kdy se negramotní lidé podepisovali křížkem a svůj „podpis“ stvrdili právě polibkem dokumentu.

Středověk byl tedy dost divný

To tedy byl. Na valentýna jste si museli v té době sáhnout do misky se jmény napsanými na papír a ten si připnout na rukáv, abyste se jménem svého budoucího ženicha či nevěsty takto chodili celý týden.

A kdy se tedy začal slavit?

V Anglii se sice slavil už dříve, ale jako oficiální svátek byl schválen až v roce 1537 králem Jindřichem VII.

Čokoláda a láska jdou ruku v ruce již dlouho

V roce 1800 vás sice lékaři ještě pořád pravděpodobněji zabili než uzdravili, ale v něčem měli pravdu už tentokrát. Ordinovali tenkrát kakao nebo hořkou čokoládu jako lék a antidepresivum na bolest způsbenou ztrátou svého milovaného.

A když jsme u té čokolády

Na Valentýna se prodá každý rok okolo 35 000 000 čokoládových srdcí. Čímž zdravíme všechny diabetiky.

Což musí stát pěkný balík peněz

Ano. Za čokoládu se utratí okolo Valentýna zhruba miliarda dolarů. Ani to nezkoušejte přepočítávat na české koruny.

A co květiny?

Zajímavou statistikou se zjistilo, že muži nakupují na Valentýna květiny jen 71% případů. 29% z nich tvoří ženy.

To že jsem single neznamená, že si nezasloužím kytku!

15% amerických žen si prostě na Valentýna koupí kytku samy.

A proč jsou tolik oblíbené červené růže?

Tak krom toho, že psychoanalytici by vám řekli, že připomínají ženské pohlaví, tak tato květina byla insignií Venuše, římské bohyně lásky. Vlastně z toho naprosto stejného důvodu.

A kdo dostane nejvíc přáníček?

Jsou to modelky? Maminky? Vedle. Nejvíc valentýnek přijmou prý paní učitelky.

Romantické zásnuby letí očividně taky

Ačkoliv prstýnek v bonboniéře je tak trochu klišé, tak se na Valentýna zasnoubí i tak 220 000 párů.

Nejvíc platonická láska

Ve městě Verona, kam Shakespear umístil dění své tragické hry Romeo a Julie prý každý rok dostávají okolo tisícovky valentýnek adresovaných právě mladé, tragicky zesnulé slečně Kapuletové.