Hrdinové a hrdinky mezi námi

Abyste pomyslné jazýčky vah dobra a zla na světě trochu vyrovnali, tak nemusíte vždy nutně čekat na okamžik, kdy Joker napadne Gotham, abyste si jako hrdinové natáhli heroickou kombinézu s ležérně povlávajícím pláštíkem a šli konat hrdinské kousky. Nemusíte ani nutně zachraňovat koťata z hořící stodoly nebo se stavět do čela revolučních barikád. Někdy stačí se jen odvážit k akci, která mnohým připadá samozřejmá, ale málokdo se do ní doopravdy vrhne.

Co tedy dělat?

Jednou z dívek, kterou už nebavilo sedět v koutě, je Alžběta Vachelová, mladá studentka architektury na ČVUT. Sama se v minulosti zapsala do registru dárců kostní dřeně, ale stejně jako mnozí, kteří tak již udělali, měla pocit, že zapsaných v jejím okolí je stále bolestně málo. Což v situaci, kdy se pro každého čtvrtého nemocného nenajde dárce, je velmi depresivní.

Začala se sama aktivně zajímat o další způsoby pomoci. Doslechla se o možnosti pozvat si hemato – onkologického pracovníka přímo do vlastní školy. Zorganizovala tedy na své alma mater akci „Zapiš se někomu do života“, která k dnešnímu dni nalákala již tisíce nových dárců.

Vytvořila v atriu ČVUT dočasnou laboratoř pro odběry krve, do které přišlo mnoho jejích spolužáků, kteří do té doby váhali. Před přednáškami jen vyplnili dotazník, věnovali 2 ml své krve a nemuseli tak vyrážet na výlet do Vojenské nemocnice ve Střešovicích,která je v Praze náběrovým centrem Českého národního registru dárců dřeně.

Alžběta oceněna Cenou za nejvýznamnější nemateriální pomoc v roce 2016/Foto archiv ČNRDD

A co bude dál?

K dnešnímu dni se tyto akce pod její taktovkou odehrály již tři a nepochybně nebyly posledními. Proto jen tiše tleskáme při myšlence, že tato slečna již byla oceněna před rokem Cenou za nejvýznamnější nemateriální pomoc v roce 2016.  A křičíme k tomu jenom – dejte jí těch cen proboha víc! A i kdyby vás tento článek nutně neinspiroval, abyste sami podobné akce organizovali, tak si jenom užijte ten příjemný hřejivý pocit na hrudi. Pocit, žee takto fajn lidi jsou mezi námi.

Alžběta oceněna Cenou za nejvýznamnější nemateriální pomoc v roce 2016/ Foto archiv ČNRDD