…

Byli jsme se zapsat do registru dárců kostní dřeně. Takhle je to jednoduché!

Bojíte se někam chodit? Nechcete, aby vám to zabralo příliš mnoho času? Není se čeho bát. Vyzkoušeli jsme to za vás a je to takhle snadné.

Studentský život
Bojíte se někam chodit? Nechcete, aby vám to zabralo příliš mnoho času? Není se čeho bát. Vyzkoušeli jsme to za vás a je to takhle snadné.

Už jste si mohli přečíst důvody, proč byste se měli registrovat mezi dárce kostní dřeně. Také jste si mohli přečíst o nesmyslných mýtech, které se o darování kostní dřeně šíří, ale nejsou pravdivé. A co si přečíst něco o tom, jak vám registrace zlepší karmu? Nebo o článek o holce, které byla kostní dřeň darována a na svého dárce myslí každý den, ačkoli neví, kdo to vlastně je. Rozhodli jste se tedy jít na registraci, ale bojíte se neznámého? Nebojte. Prošli jsme si všemi kroky, abychom vám popsali, jak je to jednoduché a jak to nezabere ani moc času!

1. První krok je registrace na webu

To je velmi jednoduché a zvládnete to i v průběhu čtení tohoto článku. Zamiřte na tuhle stránku a vyplňte přihlášku. Také tam vybíráte, jaké darovací centrum je pro vás nejbližší a do e-mailu vám pak přijdou bližší instrukce. Darovací centra jsou v Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Liberci, Mostě, Olomouci, Ostravě, Plzni, Ústní nad Labem a samozřejmě v Praze.

Právě tam jsme se registrovali a v mailu nám přišla instrukce, že se máme dostavit mezi sedmou a 10 hodinou ranní do Ústřední vojenské nemocnice. Jednoduché, tedy, až na to, že si člověk musí trochu přivstat. Ale jde o dobrou věc, to zvládnete.

darování krve

2. Jde se do nemocnice

Podle instrukcí v mailu stačí najít vchod A3 a zamířit do kartotéky ve zvýšeném patře, kde vám dají už všechny další instrukce. Všude jsou ukazatele, takže to šlo najít velmi snadno.

darování krve

darování krve

3. Vyplnění přihlášky, pohovor s doktorem

Jakmile dorazíte na kartotéku, dostanete formuláře na vyplnění, kde o sobě musíte pravdivě sdělit co nejvíce informací. Také si nezapomeňte občanský průkaz a kartičku vaší pojišťovny, bude potřeba. Jakmile formuláře vyplníte, zajdete za doktorem, který vám všechno velmi precizně vysvětlí.

Důležité například je, abyste neustále Český národní registr dárců dřeně informovali, pokud se změní vaše telefonní číslo nebo e-mailová adresa. Jsou to primární komunikační kanály s vámi a v registru budete třeba dalších dvacet let. To je dlouhá doba, po které, pokud nebudete s registrem udržovat kontakt a hlásit mu každou změnu, vás už stěží někdo sežene.

darování krve

Ve formuláři si také vybíráte, zda preferujete darování z krve nebo z kostní dřeně, případně že nejste rozhodnuti. Já jsem zaškrtl z kostní dřeně, přesvědčen, že je to tak lepší. Doktor upozornil, že preferované je spíš nebýt rozhodnut, protože v případě, že vás vyberou, je více možností – můžete mít například vyšší tlak a to je lepší vzorek odebírat z krve a podobně. Také doktor pravdivě řekl, že většina lidí, se kterými se při registru setká, vidí naposledy v životě. To, že budete pro darování vybráni, je zhruba procentní šance. Je třeba, aby do sebe zapadla obrovská spousta věcí, aby to vyšlo. Což jen ukazuje, jak je potřeba, aby v registru bylo co nejvíce možných vzorků.

darování krve

4. Trocha krve a za pár minut je vše hotovo

Po pohovoru zamíříte zpět na kartotéku, kde jim odevzdáte vyplněné formuláře a už vám zařídí odběr. Profesionální sestřičky odeberou jednu ampulku krve a je to. To je všechno. Váš vzorek pak putuje do akreditované HLA laboratoře. Zde bude z Vaší krve určen soubor transplantačních (tkáňových, HLA) znaků. Malá část vašeho vzorku bude zároveň uložena v DNA depozitáři ČNRDD pro případ budoucí potřeby.

To je všechno! Tak málo stačí. Zamiřte na www.kostnidren.cz a přidejte se k nám.

P.S. – Dostanete také podobnou stylovou kartičku!

darování krve