…

Studenti, pozor! Víte, jak na bezpečnou studentskou půjčku?

Skripta, učebnice, knihy, notebook nebo zábava – tohle všechno jsou věci, které v dnešní době rozhodně nejsou zadarmo.

Studentský život
Skripta, učebnice, knihy, notebook nebo zábava – tohle všechno jsou věci, které v dnešní době rozhodně nejsou zadarmo.

Pokud vás plně nepodporují rodiče, pak je občas složité některé z výdajů uhradit. Na brigádě si vyděláte almužnu, která nepostačí k pokrytí základních potřeb. Není se proto čemu divit, že řada studentů zvažuje půjčku. Jaké možnosti máte a jak takovou půjčku vybrat, aby vás nesrazila na kolena? Čtěte následující řádky.

Půjčka, kreditka nebo kontokorent?

Taková půjčka pro studenty vlastně může být povoleným přečerpáním účtu (tzv. kontokorentem), kreditní kartou nebo klasickou spotřebitelskou půjčkou. Jaké rozdíly mezi jednotlivými variantami existují?

  • Kontokorent: Povolené přečerpání účtu si můžete sjednat u kterékoli banky. Obvykle vám jako první nabídnou částku 5 až 10 tisíc. Pokud budete kontokorent bez problémů splácet, po nějaké době si ho můžete navýšit na 15, 20 nebo dokonce 25 tisíc. Mezi výhody patří neustálá hotovost k dispozici, mezi nevýhody vyšší úroky a skutečnost, že kontokorent musíte celý jednou za tři, šest nebo dvanáct měsíců splatit.

  • Kreditní karty: Kreditky s sebou nesou mnoho zajímavých výhod. Pokud je aktivně využíváte, můžete čerpat slevy a odměny u vybraných obchodních partnerů. Navíc u nich existuje bezúročné období, během kterého neplatíte žádné úroky za vyčerpané částky. Pokud ale toto období přešvihnete, úroky skokově narostou.

  • Spotřebitelské půjčky: Zvolit si můžete buďto bankovní anebo nebankovní půjčky. U banky se ale připravte na poměrně náročný a zdlouhavý schvalovací proces. Pokud nedokážete doložit pravidelný příjem, vaše žádost bude zamítnuta. V opačném případě můžete čerpat finanční prostředky v řádu desítek tisíc korun.

Vybíráme půjčku. Zn. Bezpečně a obezřetně

Abyste si díky studentské půjčce nezadělali na mnohem vážnější potíže, je potřeba vědět, jak takovou půjčku vlastně vybrat. Ze všeho nejdůležitější je srovnání jednotlivých produktů, které provedete pomocí jednoduchých online kalkulaček. Do nich zadáte parametry, objem peněžních prostředků a třeba i splatnost a kliknete na tlačítko porovnat.

Při výběru se zaměřte nejen na výši úroku, ale také hodnotu RPSN. Zaměřte se také na termíny splatnosti a případné sankce za nedodržení podmínek nebo porušení smlouvy. A když už jsme u smlouvy – také jí věnujte velkou pozornost. Čtěte nejen smlouvu o úvěru, ale také další dokumenty, vztahující se k půjčce (například obchodní podmínky). Nikdy také nepodepisujte nic pod nátlakem a nebojte si smlouvu vyžádat k domácímu pročtení.

Zároveň oslovujte pouze známé a prověřené společnosti. Od věci není zapátrat v internetových fórech a diskuzích, kde se dočtete mnoho zajímavých informací. Pokud ke společnosti nemůžete dohledat více informací anebo v diskuzích převládají pouze negativní názory, raději se poohlédněte po jiném poskytovateli.

Mějte také na paměti, že i malá půjčka vás může dostat do mnohem závažnějších potíží. Proto si její sjednání dvakrát rozmyslete a v případě problémů se splácením neprodleně kontaktujte věřitele. Domluvit se můžete na odkladu splátek anebo splátkových prázdninách.

Tento článek vznikl za spolupráce největších srovnávačů finančních produktů půjčky.cz, úspory.cz, coolpůjčky.cz a PůjčkyHned.cz.