Pojďte se bát.

Je velmi pravděpodobné, že jste film Hereditary aka Děsivé dědictví (proč nám to děláte čeští překladatelé?!) ještě neviděli. Nicméně, pokud jste si už z torrentů stáhli nějaký ten roztřesený camera-rip, tak je více než pravděpodobné, že potřebujete hodně silně obejmout. Protože jinak se z posttraumatické stresové poruchy z tohoto zážitku nevzpamatujete. Vy ostatní netrpělivě vyčkávejte, protože vás to čeká již brzy.

Hororů na téma matka-dítě bylo natočeno již mnoho. A proto jsme pro vás vybrali 11 tematicky nejpodobnějších, které si můžete pustit, než si tato traumatizující hrůza půjde do kin pro vás.

Babadook

Mateřství, šílenství a truchlení jdou v ruku v ruce se znepokojivou kamerou a silně ženským příběhem. Není divu, že režisérka a autorka scénáře Jennifer Kent si za tento film odnesla newyorskou cenu filmové kritiky.

Čarodějnice

Izolace uprostřed temných lesů, pověrčivost, zima, posedlé děti. A za rohem číhá Satan. Tato chladná atmosferická záležitost vás nechá přikované do sedaček, i přes své neakční ambientní vyznění.

Zahaleni stínem

Tlumený zvuk, rozmlžený obraz a nebezpečí od člověka, od kterého byste jej nikdy neočekávali. Nezahrávejte si s džiny a zvláště pokud kolem vás v Iráku zuří válka. Padají na váš strop bomby nebo po vás jde tento démon? Toť otázka.

Rosemary má děťátko

Tato klasika všech klasik nám vykresluje normální americkou rodinku, jenž se během pár hodin promění v temný satanistický kult. Pokud máte rádi jemné atmosferické chvění a retro, tak určitě sáhněte po této nestárnoucí klasice.

Dobrou, mámo

Můžeme vůbec důvěřovat svým rodičům? Na tuto otázku si musí odpověděť plachá dvojčata, když se jejich maminka vrátí s novým obličejem po plastické operaci. A odpověď nebude tak jednoduchá.

Paranormal activity 3

Ačkoliv filmů ze série Paranormal activity bylo tolik, že si nejsme jistí, jestli se nenatáčí už Paranormal activity 28, tak právě třetí díl je tomu zatroleně děsivému Hereditary nejpodobnější tematicky. Takže žhavte torrenty.

Sinister

Máme pro vás radu. Pokud máte malé děti, tak se nikdy nestěhujte do domu, kde byla zabita pětičlenná rodina. Ani když o tom případu chcete napsat knížku.

I Am the Pretty Thing That Lives in the House

Gotické rámování, nesnesitelná úzkost, dlouhá cinematické záběry plné ticha a všudypřítomného napětí. Toto vše vám může přinést tento nepříliš známý netflixovský film o zdravotní sestře, která pečuje o přestárlou autorku hororových románů.

Démon

Pokud nás mělo Hereditary něco naučit, tak minimálně to, že šťastné rodiny nezůstávají šťastné, pokud do jejich života vstoupí démonická entita. Tento nervydrásající příběh polského režiséra Marcina Wrona se stává ještě temnějším, když vám dojde, že po jeho dotočení autor spáchal sebevraždu.

Neutečeš

Duch, kterého lidé na sebe přenáší jako pohlavní chorobu? I to je možné. Toto antropomorfizované bubákovské syfilis vás totiž dostane. A ne. Neutečete.

Kvílení

Všichni víme, že pokud si chceme zajít pro kvalitní dávku hrůzy a strachu, tak je potřeba sáhnout po jihokorejském hororu. Kvílení v tomto duchu rozhodně nezaostává. Tento snímek z roku 2016 vám bude připadat, jakoby si film Hereditary dal rande s Neutečeš a měli velmi děsivé dítě.