…

Počítač vypočítal, kdo umře v posledních dílech Hry o trůny

Počítače se nikdy nemýlí, takže pozor na spoilery. Tady uvidíte, kdo všechno umře.

Popkultura
Počítače se nikdy nemýlí, takže pozor na spoilery. Tady uvidíte, kdo všechno umře.

Na další knižní Hry o trůny si počkáme nejspíše ještě několik let a další seriálová řada se bude na HBO vysílat až v příštím roce. Lidé mezitím tedy spíše sedí a spekulují, kdopak z hlavních postav asi umře další. Jeden počítačový programátor se nad tím zamyslel a tvrdí, že vymyslel algoritmus, který pravděpodobnost úmrtí jednotlivých hlavních postav velice přesně vypočítá!

Taylor Larkin je „evangelista datové vědy“ a pracuje pro DataRobot. Tam vynalezl strojovou výukovou techniku, která dokáže vypočítávat pravděpodobnost. Přizpůsobil ji na Hru o trůny a algoritmus porovnával jednotlivé postavy podle jejich zařazení v příběhu, spojenectví, titulu, pohlaví, jak se dařilo při umírání příbuzným a podobně.

Největší pravděpodobnost úmrtí má podle všeho Daenerys Targaryen – umře na 83.77 procent. Následována je Jaime Lannisterem, který umře na 72.91 procent.

Je třeba podotknout, že data pro výpočet se brala z celkem 2000 postav z knih, nikoli ze seriálu, který se od knih v posledních dvou řadách odklání.

Největší pravděpodobnost úmrtí dle algoritmu:

Daenerys Targaryen — 83.77 procent

Jaime Lannister — 72.91 procent

Tyrion Lannister — 70.76 procent

Bran Stark — 66.02 procent

Cersei Lannister — 60.39 procent

Jon Snow — 58.99 procent

Euron Greyjoy – 54.95 procent

Sansa Stark — 50.28 procent

Arya Stark — 49.04 procent

Jak to dopadne se dozvíme až v příštím roce. Bohužel.