Pojďme si to říct bez obalu.

Je jedno, jaký umělecký obor studujete. Prostě jste se dostali na fotografii, animaci, herectví, scénáristiku nebo to chcete dotáhnout daleko v ateliéru textilní tvorby či performance. V rodině odteď budete působit lehce exoticky a výstředně asi jako kimono na moravské svatbě.

Vždycky jste ten zábavnější

Zatímco váš otec řeší ceny nájmů nebo rostoucí DPH, máma vykládá o frontách na poště a vaše sestra o tom, jak jí na medině nejde latina, tak vy máte spoustu divných historek od skicování nahých důchodkyň uhlem po setkání s divnou performerkou, co na veřejnosti pojídá syrové maso za alikvotního zpěvu. Ve volném čase děláte kamarádům kompars v kostýmu zeleniny v hudebním klipu a na Barrandově jste při vyzvedávání kamery viděli super kulisy z toho nového historického seriálu HBO. A u toho cestou vrazili do Bohdana Slámy tak mocně, až si polil kafem svetr. Takže nevíte, jak to děláte, ale při vašich historkách všichni poslouchají víc, než u zpráv o zdražení másla.

Neberou vás moc vážně

Zatímco váš starší bratr se podílí jako stážista na vývoji roztoku pro pěstování umělých orgánů, tak vy jste včerejšek strávili tím, že jste osm hodin animovali postavičku leguána v slaměném kloboučku  v odvážné filmové adaptaci divadelní hry Tramvaj do stanice touha. Z jejich pohledu váš přínos pro společnost je spíš roztomilý než praktický.

Za spoustu věcí nenesete odpovědnost

Kupujete tátovi jako rodina dohromady závodní kolo? Tak jasně, že zaplatíte méně než ostatní. Jste totiž ten chudý umělec. A nebude to jiné, i když dostudujete. Protože vám nikdo nebude věřit, že to co děláte, je práce. Takže vám zhruba do čtyřiceti let budou strkat babičky se soucitným výrazem dvoustovku do kapsy, abyste si koupili taky něco na sebe, protože vaše džíny už mají díry na kolenou. A ne. Nevysvětlíte jim, že takhle jste si je koupili už záměrně.

Ale nesete odpovědnost za cokoliv, co byť jen vzdáleně potřebuje kreativitu

Je potřeba složit báseň na parte tetičky? Vyzdobit sýrovou mísu? Je úplně jedno, jestli studujete loutkoherectví nebo typografii. Toto bude odteď váš úkol. Stejně jako zdobení vánočního stromečku nebo dekorace místnosti pro oslavu kulatin prastrýce, kterého jste naposledy viděli na svých vlastních křtinách.

S žádným ze svých sourozenců nesoupeříte

Na střední škole jste možná cítili drobnou rivalitu v oblasti známek a lásky svých rodičů, ale teď to ani nejde. Vaše životní cesty jsou tak rozdílné, že ani nedokážete realisticky vzájemně zhodnotit, jestli ten druhý je ve svém oboru úspěšný nebo ne. Spíš se obezřetně pozorujete z dálky, fandíte si a doufáte, že najdete nějaká společná témata.

Ale absolutně nerozumíte pracovním problémům toho druhého

Zatímco se vám bratr svěřuje s obavou, že výpočet statiky budov budou brzo dělat roboti a seberou mu práci, tak vy mu s tragickým výrazem sdělujete, že granty ministerstva kultury pro vývoj literatury budou tento rok omezeny. Máte pocit, že on mluví klingonštinou a on má pocit, že vy komunikujete pomocí výrazového tance opilého tučňáka. Ale to je v pořádku. Hlavně, že se máte rádi.