…

Infarkt je dnes už záležitostí dvacátníků. Co se děje?

V západních zemích zemře týdně až 12 mladých lidí na infarkt. Je třeba se začít bát?

Lifestyle
V západních zemích zemře týdně až 12 mladých lidí na infarkt. Je třeba se začít bát?

Všichni z nás si do určitého věku nesou ve své hlavě pocit nepřemožitelnosti a nesmrtelnosti. Protože proč se obávat nemoci a smrti, když za námi přijdou až v daleké budoucnosti? Mnoho lidí ale netuší, že si ve své hrudi nosí tikající časovanou bombu. A infarkt na ně čeká těsně za dveřmi.

Co říkají čísla?

V Británii zemře každý týden až 12 – 20 mladých lidí na infarkt, kdy 80% z nich nevykazovalo v minulosti žádné symptomy pro to, že by měli mít jakékoliv kardiologické potíže. Podle statistiky je taková kardiovaskulární nehoda třetím nejčastějším zabijákem mladých hned po autonehodách nebo sebevraždě. A to jsou velice znepokojivá čísla.

Ale co to způsobuje?

Když se v médiích nejčastěji skloňuje infarkt u mladých lidí, tak se většinou mluví o sportovcích. Není to ani tak tím, že by tato skupina byla vystavena mnohonásobně většímu riziku. Jen je na ně upřena větší mediální pozornost.  Extrémní cvičení tato rizika zvyšuje, ale ne tak dramaticky, aby se to dalo považovat za primární spouštěč. Problém je ve skryté nediagnostikové srdeční vadě. A intezivní sport díky ní až čtyřikrát zvyšuje šanci, že opravdu při zátěži infarkt dostanete.

Podle lékařů ale většinu infarktů v mládí nedostávají vrcholoví sportovci při vypětí. Obětmi jsou normální lidé, u kterých byly spouštěčem třeba jen léky na předpis nebo látky, které zvyšují srdeční tep. A nemusíme nutně hovořit jenom o kokainu a extázi. Zkuste si někdy změřit třeba takový tlak při kocovině nebo po energiťáku.

Nejděsivější částí vědeckého zkoumání ale je, že takový infarkt může přijít i zcela nečekán i bez podobných spouštěčů.

Takže jak odpovídat na všechny ty formuláře u lékaře, které se vás ptají, jestli máte srdeční problémy? Odpověď je jednoduchá. Pokud jste někdy omdleli během cvičení, spadli jste tak, aniž byste před sebe dali ruce nebo cítíte často extrémní bolesti na hrudi, tak byste to měli vzít jako výstražné znamení toho, že asi budete v silně rizikové skupině. Pokud ve vaší rodině měl někdo problémy s tlakem nebo srdcem od mládí, tak se vaše šance dramaticky zvyšuje. Tyto problémy se bohužel často předávají geneticky.

A proč se o tom nikde nemluví?

No…nemluví. Určitě jste slyšeli spoustu historek o lidech, co se po propité noci neprobudili nebo si vzali extázi a ta je zabila? Nebo všechny ty historky o pařmenech, které našli jejich rodiče až po několika dnech mrtvé doma? Tak tyto úmrtí mají často stejného jmenovatele – infarkt způsobený nediagnostikovaným srdečním problémem. Ono drogy zas tak často popravdě nezabíjí, pokud je nejíte jak bonbóny po hrstech nebo si je nekoupíte od divného smrdícího chlápka v podchodu, co vám je řeže omítkou a skelnou vatou. Jen jsou někdy spouštěčem nebezpečného procesu uvnitř vás.

Jak to zjistit?

Pokud máte podezření, tak si nechte v rámci preventivní lékařské prohlídky udělat EKG, máte na něj ve většině případů z pojištění nárok. Nicméně pokuds si chcete zjistit více, tak si zkuste zaplatit testování na genetické mutace typu Brugada, které mohou způsobit u lidí syndrom náhlého úmrtí.

A teď mám jako být v klidu?!

Je nám jasné, že pokud ve vás dříve dřímalo semínko paniky a hypochondrie, tak teď toto semínko vyrostlo do výšky několikapatrové budovy a začalo v hysterii křičet na svět, že všichni tady umřeme. Ale než začnete obsesivně pozorovat svou levou ruku, jestli v ní necítíte bolest, tak se v klidu nadechněte a jen trochu v životním stylu zvolněte. Bude to dobré. Pořád je větší šance, že dostanete mrtvičku při pohledu na poplatky za prodlužování studia než to, že vás skolí jen tak na ulici jako blesk z čistého nebe infarkt.