StudentPoint Sport

Opěvovaný basketbalový supertalent Ondřej Balvín – exkluzivní rozhovor pro StudentPoint.cz

Opěvovaný basketbalový supertalent Ondřej Balvín – exkluzivní rozhovor pro StudentPoint.cz
Osmnáctiletý benjamínek Ondřej Balvín se stal posilou sevillského Cajasolu. 216 centimetrů vysokému pivotovi je předurčena zářivá budoucnost. Naplní očekávání a stane se po boku Jana Veselého nebo Tomáše Satoranského dalším českým basketbalovým „superproduktem“? V exkluzivním rozhovoru pro StudentPoint.cz se hráč rozpovídal nejen o svém působení ve Španělsku, ale třeba i o výhledu do budoucna a nebo dálkovém studiu tady v Česku.

Ondřej Balvín oslavil teprve před pár měsíci osmnáctiny a už se může pyšnit slušnou sbírkou nejen týmových úspěchů, ale zejména těch individuálních. Odborníci v něm vidí budoucí hvězdu českého basketbalu a předurčují mu zářivou kariéru.

Rodák z Ústí nad Labem na sebe poprvé upozornil již v mládežnických týmech pražského USK. Zde se stal součástí projektu „Future All-Stars“, se kterými procestoval celou Evropu a stal se hlavním objektem pozorování zahraničních skautů. Dalším krokem k "velkému basketu" bylo působení v českých mládežnických reprezentačních výběrech. Vrcholem bylo jeho excelování na světovém šampionátu osmnáctek, na kterém se oprávněně dostal jako tahoun týmu do „All-star pětky“ celého turnaje. Postupem času byl zván na různé mezinárodní basketbalové kempy, které pořádaly ty nejvýznamnější evropské velkokluby. Zlom přišel na jaře, kdy Ondřej vycestoval na zkoušku do španělské Sevilly. Český talent nezklamal a tak se před letošní sezonou stal po Tomáši Satoranském druhým Čechem, který navléká dres sevillského Cajasolu. O svém působení a dalších zajímavostech se podělil v exkluzivním rozhovoru pro StudentPoint.cz při své návštěvě Pardubic, ve kterých jeho aktuální klub vyzval českého mistra z Nymburku v eurocupovém utkání.

Balvín v MNBL, foto by uskpraha.cz

Ondřeji, jak hodnotíš své aktuální působiště ve španělské Seville? Přece jenom je to tvé první zahraniční angažmá a v tak nízkém věku to může obnášet i spoustu negativ.

Určitě bych své působení hodnotil pozitivně. Před sezonou jsem měl mít čistě jenom individuální tréninky, ale díky růstu mých výkonů mi byl tréninkový plán pozměněn a nyní absolvuju všechny tréninky s „A“ týmem. Takže mé působení ve Španělsku se postupně zlepšuje, hraju EBU (španělská nižší soutěž, ve které hraje rezerva Cajasolu, pozn.) a tam se snažím zužitkovat co nejvíce zkušeností, které přebírám od těch nejlepších hráčů v „A“ týmu.

Jak vidíš tvůj budoucí vývoj ve španělském klubu?

Myslím si, že jdu postupně nahoru, hodně na sobě pracuji. Momentálně trénuji dost individuálně, kromě technické stránky zlepšuji i tu fyzickou. Chodím do posilovny, protože potřebuji nabrat kila, které mi zatím v porovnání s ostatními hráči znatelně chybí.

Kromě zmíněných fyzických indispozic, v jakých oblastech ještě cítíš, že máš rezervy?

Rezervy mám také hlavně v technice, protože přece jen to, co mi stačilo tady v Česku, je ve Španělsku průměr. Pracuji tam na zlepšení technické stránky hry. Je to hodně o detailech, které jsou ale nesmírně důležité. Hlídá se tam každá přihrávka, snížení postoje, kde končí nohy.. Opravdu to je všechno i o těch nejmenších detailech.

Jak se ti líbí ve španělském velkoměstě? Jak ses dokázal začlenit do týmu a třeba i obecně do tamějšího způsobu života? Jaký dojem na tebe po této stránce udělalo angažmá v Cajasolu?

Sevilla je pěkné město. Řekl bych, že to je taková menší Praha. Je to kulturně založené město. Zatím jsem neměl možnost si to tam pořádně prohlídnout, ale to se do budoucna určitě změní a z toho co jsem viděl, mohu říct, že to je určitě pěkný město. Jinak začleňování do týmu bylo bez problémů. Všichni mě berou a pomáhají mi. Měl jsem štěstí, že Tomáš (Satoranský, pozn.) tam přestoupil už minulou sezonu a tak mi hodně pomohl zejména v začátcích.

Jelikož jsme webový portál zabývající se studentským životem, mohl bys přiblížit tvé studium? Zajímala by mě právě konfrontace profesionálního působení v cizině se studiem tady v Čechách.

Studuju dálkově, tady v Praze. Je to soukromé gymnázium. Zatím se vše dá zvládat. Teď jsem sem přijel (zápas Cajasol vs. Nymburk, pozn.) hlavně kvůli zkouškám, které musím absolvovat, abych dál pokračoval na škole. Jednu už mám úspěšně za sebou a čekají mě další. Probíhá to tak, že se učím individuálně a vědomosti pak zužitkuji právě v období, kdy zde dělám zkoušky.

Můžeš konkrétněji rozebrat, jak to dálkové studium funguje?

Je to tím způsobem, že každý měsíc jsou dané zkoušky o víkendu. Jsou vždy pevné termíny, které se musí dodržovat. Já to mám specifické v tom, že se nemohu dostavovat každý měsíc, a tak se individuálně domlouvám s profesory, kdy mohu přijít a vždy se domluvím na termínech, které vyhovují oběma stranám.

Na závěr. Myslíš si, že dokážeš naplnit prognózy, které ti předurčují hvězdnou kariéru?

Takhle dopředu zatím nemyslím. Snažím se na sobě pracovat a uvidím, jak se má kariéra bude vyvíjet. Čeká mě dlouhá a těžká cesta.

Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů do budoucna.

Taky děkuji. :)

reklama

Dále najdete na StudentPoint.cz...