…

2. adventní neděle je tu, Vánoce jsou za rohem

Je tu druhá adventní neděle. Co pro nás vlastně znamená advent?

Blog
Je tu druhá adventní neděle. Co pro nás vlastně znamená advent?

Pro velkou část ateistického světa ale částečně i pro příslušníky římskokatolické církve dnes advent znamená spíše „světskou“ přípravu na Vánoce (na narození Ježíše Krista). Dům provoní vůně cukroví od perníčků přes vanilkové rohlíčky až po druhy, které jsou tradicí pouze u nich doma. Rodiny začínají s pečením a skladují všemožné druhy vysoko na skříních, aby se k nim nedostaly mlsné děti. Je to čas úklidu, shonu i těšení.

Čtyři svíce a čtyři adventní neděle.

Adventní věnec se čtyřmi svícemi nemůže chybět

Jednou z nejdůležitějších adventních tradic je zapalování svící na adventním věnci. I když jste zaspali a nestihli si dosud koupit věnec, ještě to můžete dohnat. Věnec si můžete buď koupit, například na vánočních trzích, nebo si ho vyrobte. Pomocí ohebného kusu dřeva (nejlépe proutku), na který nabalíte jehličnaté větve, můžete vyrobit věnec jedna báseň. Nahoru pak můžete voskem přilepit svíčky.

Věnec by měl mít 4 svíce, jelikož jsou čtyři adventní neděle. Byly nazvány železná, bronzová, stříbrná a zlatá, ale to je pouze komerční záležitost, nemá nic společného s křesťanským významem adventu. Každou neděli zapálíte o jednu svíci víc a můžete v poklidu rodinného kruhu sledovat, jak se svíce víc a víc krátí.

Tento rok připadají neděle na 1., 8., 15.. a 22. prosince.

Adventní kalendáře mohou být různé, buď ty koupené s čokoládou, nebo i vyrobené.

Významy mnoha náboženských svátků se v dnešní době už posunuly někam jinam

Tak jako si při slově Velikonoce velká spousta dětí představí bohatou nadílku a na trpícího Ježíše si ani nevzpomenou, i advent je dnes hodně spojen se sladkostmi. Nejen, že začíná, jak už je zmíněno, období pečení vánočního cukroví, advent znamená také svátek svatého Mikuláše a důležitý je i adventní kalendář.

Děti vždy netrpělivě čekají na další den, aby si už mohly vzít další čokoládový díleček kalendáře. Kolikrát se snaží podvést své rodiče, jedí čokoládu napřed a pak vždycky okénko zase zavřou, aby to nebylo poznat.

Ať už pro vás advent znamená to nebo ono, je to období naplněné krásnou atmosférou (a samozřejmě velkým shonem).

 

Jak vy prožíváte advent? Jste spíš ve stresu, nebo si to užíváte? Diskutujte pod článkem, nebo na Facebooku.

 

Foto: Wikipedia.org, Sxc.hu

Video: YouTube.com