…

Kde se vzal, tu se vzal, objevil se pan marcipán!

Marcipán patří mezi nejstarší cukrovinky na světě. Podívejme se, co je ale opravdu zač.

Blog
Marcipán patří mezi nejstarší cukrovinky na světě. Podívejme se, co je ale opravdu zač.

Historie marcipánu

První zmínku o marcipánu nalézáme už ve středověku. Ve 13. století se do Evropy dostává až ze samotné Persie. Po Evropě se rozšířil převážně díky obchodním cestám z Benátek, kde také proběhla jeho první příprava.

Co je to vůbec marcipán?

Málokdo tuto pochutinu nezná. Mohli jste jej okusit například na dortech nebo ho znáte v podobě plněného marcipánu, který se prodává na poutích. Také se určitě nenajde nikdo, kdo by neznal známé Mozartovy koule. Zkrátka lahůdka! S marcipánem se ale bohužel většina z nás setkává v horší kvalitě. Marcipán je tvořen z nadrcených a oloupaných mandlí a právě onen obsah mandlí v marcipánu je největším měřítkem samotné kvality marcipánu. Nadrcená mandlová pasta se smíchá s cukrema a po ztuhnutí se tato hmota zahřívá, až dosáhne požadované vlhkosti. 

A proč právě název marcipán?

Existují hned dvě verze, od kterých můžeme odvodit název této sladké pochoutky.

Ta první verze je poměrně jednoduchá. Patronem Benátek byl Svatý Mark. Latinský název marcipánu zní Panis martii, což v překladu znamená chléb Marka.

Druhá verze se může jevit trochu složitěji. Někteří výzkumníci se totiž domnívají, že se marcipán původně jmenoval „mautaban„, ve významu „sedící pán“. Arabové tak nazývali byzantskou minci znázorňující Ježíše sedícího na trůnu. Byla to jedna desetina z cenného peníze. Stejně tak se říkalo i desetiprocentní dani na cenné zboží, které bylo k zakoupení v malých speciálních krabičkách označených tímto názvem. Toto pojmenování se pak časem dostává i do jižní Francie, kde jsou zabalené sladkosti, cukroví a šperky v malých krabičkách, jimž Francouzi neřeknou jinak než „massapan“.

Marcipán je pochoutka, která si zcela jistě zaslouží pozornost. A to nejen díky své historii, originálnímu názvu, ale i díky své zajímavé chuti.

 

A jak jste na tom s marcipánem vy? Milujete ho, anebo ho nenávidíte? Podělte se s námi na Facebooku!

 

Foto: sxc.hu