…

Angličtina? Dovednost, která se stala nutností

Angličtina. Těžko byste v dnešní době hledali světově užívanější jazyk. Neobejdete se bez ní při cestování, při nastavování moderní technologie, při návštěvě kina. Ne jinak je tomu v práci. Jakou úroveň angličtiny od tebe mohou v práci čekat? Jak se na jazykové zkoušky připravit?

Studentský život
Angličtina. Těžko byste v dnešní době hledali světově užívanější jazyk. Neobejdete se bez ní při cestování, při nastavování moderní technologie, při návštěvě kina. Ne jinak je tomu v práci. Jakou úroveň angličtiny od tebe mohou v práci čekat? Jak se na jazykové zkoušky připravit?

Minulý článek o studiu a práci v zahraničí se věnoval dovednostem, které se od tebe mohou očekávat, pokud se rozhodneš ucházet o místo v nadnárodní firmě, a které by se měly promítat i do tvého soukromého života.

Tentokrát ale trochu konkrétněji. Angličtina je jazyk, bez kterého se v dnešní době při komunikaci jen těžko obejdeš. Cestování, mobily, internet, studium. Do této řady spadá i práce. Právě při ní potřebuješ v současnosti angličtinu již od samého začátku. A to od životopisu až po pracovní schůzky.

Životopis

Dokument, který tě prezentuje ještě dříve, než se případně představíš sám (ať už na pohovoru či při telefonickém nebo online pohovoru). Je tvojí vizitkou, proto bys ho rozhodně neměl podceňovat.

Stejně tak bys neměl podceňovat jazyk, jakým ho napíšeš. Už při jeho psaní můžeš nastínit, jaká asi bude tvá slovní zásoba, jak dobře a stručně se umíš vyjadřovat.

Dnes už není nic zvláštího na to, že firmy chtějí životopis v angličtině.A v neposlední řadě do něj píšeš své jazykové dovednosti, tedy i angličtinu, jak se ale v jazykových zkouškách vyznat?

Moře jazykových zkoušek

Zkoušek z angličtiny, které jsou mezinárodně uznávané, existuje celá řada. Jak ale vybrat tu správnou?

Často záleží na regionu – některé certifikáty jsou více populární ve Spojenýh státech, jiné budeš potřebovat pro studium ve Velké Británii. Stejně tak je rozdíl v jejich životnosti, některé musíš po čase obnovit, jiné ti vydrží po zbytek života.

Úrovně jazyka

Zkoušek je nepřeberně. V tabulce najdeš základní přehled pro orientaci mezi nimi. Zdroj: Kaplan.
Zkoušek je nepřeberně. V tabulce najdeš základní přehled pro orientaci mezi nimi. Zdroj: Kaplan.

Právě proto, že existuje mnoho jazykových zkoušek a certifikátů, může být občas těžké odhadnout současnou úroveň tvé angličtiny. Jako malou pomoc ti přinášíme tento malý přehled:

0 týdnů / základní

Doukážeš použít a rozpoznat nejčastěji používaná slova, pozdravy, jednoduché informace. Máš pouze omezenou znalost gramatiky.


Úroveň zkoušky: CERF A1, TOEFL 0 – 12, CAMBRIDGE 100 – 120, ALTE Breakthrough Level

10 týdnů / mírně pokročilý

Po této době zvládáš psát, mluvit ve známých situacích, máš základní znalost gramatiky. Tvá slovní zásoba je ale výrazně omezená.


Úroveň zkoušky: CERF A2, TOEFL 13 – 36, IELTS 3.5 – 4.0, CAMBRIDGE 120 -140 KET, ALTE Level 1

20 týdnů / středně pokročilý

Dokážeš mluvit o běžýnch a denních událostech, tvůj styl je ale omezený, postráráš širší slovní zásobu. Dokážeš plynule číst a psát o známých věcech a tématech.


Úroveň zkoušky: CERF B1, TOEFL 37 – 54, IELTS 4.5 – 5.0, CAMBRIDGE 140 -160 PET, ALTE Level 2

30 týdnů / pokročilý student

Jsi kompetentní v gramatice, rozumíš a přispíváš do konverzací, která jsou na známá témata. Složitější věty a obraty ti ale stále dělají problémy.


Úroveň zkoušky: CERF B2, TOEFL 55 – 74, IELTS 5.5 – 6.0, CAMBRIDGE 160 -180 fCE, ALTE Level 3, PTE 59 – 75

40 týdnů / vyspělý student

Mluvíš sebejistě a plynule, chybí ti osbornější slovní zásoba. Dopouštíš se marginálních chyb.


Úroveň zkoušky: CERF C1, TOEFL 75 – 91, IELTS 6.5 – 7.0, CAMBRIDGE 180 -200 CAE, ALTE Level 4, PTE 76 – 84

50 týdnů / profesionál

Mluvíš téměř jako rodilý mluvčí, dokážeš se vypořádat se všemi úkoly mluvené i psané angličtiny.


Úroveň zkoušky: CERF C2, TOEFL 92+, IELTS 7.5+, CAMBRIDGE 200+ CPE, ALTE Level 5, PTE 85 – 100

Kde se učit a jak je na tom tvoje angličtina?

V intenzivních kurzech, které nabízí například Kaplan, studenti potřebují většinou deset týdnů na postup z jedné úrovně do další. Nelze však obecně říci, kolik času je třeba na zlepšení, každý člověk je jedinečný a vyžaduje jinak dlouhý čas.

Zjisti, jak jsi na tom s angličtinou, zkus si udělat test z angličtiny.

V příštím článku ti řekneme něco o přípravě na pohovor, životopise, který jsme v tomto článku nastínili, a kurzech pro rozvinutí mezinárodní kariéry.