…

MŮŽU? Jan Boháč do výstavy promítá práci operátora na tísňové lince

Do hlavy nikomu druhému nevidíme. Umělci, agresorovi ani oběti, a přesto je tak běžné usuzovat co se mohlo nebo nemělo stát. Jan Boháč, který se tentokrát představí v Galerii UM, se zabývá tématem naslouchání.

Popkultura
Do hlavy nikomu druhému nevidíme. Umělci, agresorovi ani oběti, a přesto je tak běžné usuzovat co se mohlo nebo nemělo stát. Jan Boháč, který se tentokrát představí v Galerii UM, se zabývá tématem naslouchání.

Jan Boháč je jedním z výrazných absolventů Ateliéru sochařství Dominika Langa a Edith Jeřábkové UMPRUM. Pro Galerii UM připravil jedinečnou výstavu, která vychází z jeho života, z jeho praxe – práce operátora na tísňové lince 112.

Schopnost naslouchat

Jan se na lince denně setkává s naléhavými případy i volajícími, jejichž prosby a otázky jsou sice spíše banální, ale s jejichž řešením si sami nevědí rady.

Jan Boháč se v rámci své výstavy zaměřuje právě na schopnost naslouchat stejně tak všednodenním problémům jako vážným osobním tragédiím. Operátor nemá moc času, musí se rychle rozhodnout, jak bude reagovat.

Do jaké míry může volajícím manipulovat, aby ne/udělal co zamýšlí? Kde je vlastně hranice pomoci a co znamená reagovat „správně“?

Druhému do hlavy nevidíme

Na základě svých zkušeností vytvořil Jan Boháč instalaci naznačující okřídlené, ale pravdivé rčení, že „druhému do hlavy nevidíme“. Speciálně pro Galerii UM připravil instalaci, která metaforicky pracuje se situací rozhovoru operátora s člověkem na druhé straně.

Autor v ní vychází z konkrétního případu, kdy volající zahájil rozhovor slovy „Dobrý den, prosím vás, můžu skočit?“ Absurdita takové otázky, která vlastně předpokládá negativní odpověď, se potkává s vážností situace, která nedovolí jakékoliv zlehčování.

MŮŽU? Foto: T. Slavik
MŮŽU? Foto: T. Slavik

Nejde o hyenismus na těžké situaci druhých, Boháčovi jde o tematizování otázek, pochybností a strach ze smrti své i blízkých.

Jan Boháč

Jan Boháč (1978) absolvoval ateliér sochařství na pražské UMPRUM výstavou Hlášení Šeherezádina bratra v Galerii Kostka (2015). Pracuje patnáctým rokem jako operátor na tísňové lince 112.

MŮŽU? Foto: T. Slavik

Samostatně vystavoval v Galerii Jelení (Pánské a dámské oddělení, 2014). Účastnil se též výstav Herbarium (s Annou Ročňovou, Altán Klamovka, Praha 2016), Subersive tactics (České centrum v New Yorku 2015), Nejlepší krejčí ve městě (hunt kastner artworks, Praha 2015), Poetický materialismus (SODA Gallery, Bratislava 2014), The Sun is Shinning on a Dusty Corner (Window Gallery, Vídeň 2014) a dalších skupinových výstav jako Problem is here (v rámci 4+4 dny v pohybu, Praha 2013) a nebo Sochař nebo zahradník (Alšova Jihočeská galerie, Hluboká nad Vltavou 2013).

MŮŽU? Foto: T. Slavik

Autor výstavy: Jan Boháč
Kurátorka: Anežka Bartlová
Grafické zpracování: Jakub Spurný
Výstava potrvá do: 27. 5. 2017
Galerie UM, UMPRUM, nám. Jana Palacha 80, Praha 1
Otevřeno: pondělí až sobota 10–18 hodin
vstup zdarma