…

Pracuj na cestách aneb Jak se stát nomádem XI – Levné cestování

Dopravovat se z místa A na místo B musíme, i když nejsme digitální nomádi a jenom někam cestujeme. Jak ušetřit na dopravě si povíme v dnešním díle seriálu.

Cestování
Dopravovat se z místa A na místo B musíme, i když nejsme digitální nomádi a jenom někam cestujeme. Jak ušetřit na dopravě si povíme v dnešním díle seriálu.

V jubilejním 10. díle nomádského seriálu jsme si povídali o bezpečnosti na cestách. Dnešní téma s ním souvisí i nesouvisí.

Poradíme ti, jak ušetřit na dopravě. Právě navrhované stopování se může zdát být nebezpečné a tím se lehce dotkneme i minulého tématu bezpečnosti na našich cestách.

Největší položky našeho cestovního rozpočtu jsou doprava, stravování a ubytování. O tom, jak přespávat zadarmo nebo za levnější cenu, jsme si povídali tady.

O stravování se pobavíme v nějakém příštím díle a dnes prozradíme pár tipů a triků, jak ulehčit rozpočtu o dopravní položky.

Stopování

Nejlevnější možnost přepravy, vždyť neplatíš nic. Navíc stopování není jenom přesun z bodu A do bodu B, jak si většina lidí mylně myslí.

Jezdit stopem je životní styl, další z možností, jak poznat danou zem očima místních.

Většina lidi stopování nezkusí, neboť mají obavy o jejich bezpečí. Pravou je, že média nás masírují příběhy a detektivkami, kde mladé stopařky přicházejí o čest i život.

Realita je ale jiná. Ve výsledku ti stejně zastaví buď bývalí stopaři, nebo lidé, kteří mají cestování v lásce. Od těch ti přirozeně žádné nebezpečí nehrozí. Navíc je jen na tobě, zdali nakonec do auta sedneš.

Platí obecná poučka: “Pokud se ti něco nezdá, tak do auta nesedej. Případně se nech vysadit dříve.”

Pokud se rozhodneš, že na příští výlet jedeš stopem, tak máme pro tebe jedno varování a jednu radu.

Rada zní: “Pro začátek nemusíš vyrážet hned za hranice, zkus jet stopem například Brno Praha, ať si to vyzkoušíš.”

Ovšem musíme tě varovat dopředu, že stopování nebývá vždy nejrychlejší způsob přepravy. Snadno se ti může stát, že na nějakém místě prostojíš i den. Buď tedy trpělivý a neztrácej pozitivní náladu.

Několik rad, které ti na tvých stopovacích dobrodružství usnadní život:

 • trasu si namysli už dopředu a připrav si velké výrazné cedule – používej mezinárodní zkratky měst, názvy států, ale i ceduli s nápisem SOUTH (jih), někdy přijde vhod i ANYWHERE (kamkoliv)
 • názvy na cedule piš černou voskovkou
 • pořád se usmívej a mávej na řidiče, neměj nasazenou kšiltovkou ani černé brýle
 • pečlivě vybírej místo, kde budeš stopovat – řidiči by často i rádi zastavili, ale když za tebou není dostatek místa, tak nemohou
Zdroj: www.pexels.com
Zdroj: www.pexels.com

Sdílená jízda

Z nějakého důvodu ti stopování nevyhovuje, pak se jízdy autem ještě vzdávat nemusíš. Co zkusit tzv. spolujízdu. Svezeš se s někým za náklady za benzín. Cesta je stále pohodlná, potkáš někoho nového a často tě cena vyjde levněji než hromadnou dopravou.

V Evropě, tedy i u nás, funguje služba Blablacar. Vytvoř si zde účet a podívej se na nabídky jízd. Na rozdíl od Ubera řidiči zde na tobě nevydělávají, pouze si dělíte náklady na pohonné hmoty. Pokud tě projekt zaujal, klidně občas nabídni i své řidičské zkušenosti.

Letenky, autobusy, vlaky

Občas ti nezbude nic jiného, zejména když spěcháš, a budeš muset použít běžné dopravní prostředky. Přes moře se prostě stopem zatím nedostaneš. Ale ani v případě letenek, lístků na vlaky a autobusy nemusíš platit ty nejvyšší ceny.

Vlaky jsou sice drahé, a to nejenom v České republice. Přesto většina zemí nabízí různé síťové jízdenky a další slevy, na které se vyplatí podívat.

U autobusů se pro změnu vyplatí si lístek sehnat dostatečně dopředu. Po Evropě jde cestovat například s německou společností FlixBus. Jejich autobusy jsou komfortní s WIFI připojením i toaletou.

Cena za jednotlivé jízdy se liší a je dána podobným algoritmem jako u letenek. U FlixBussu se vyplatí sehnat si lístek dostatečně dopředu. Jde pak sehnat i velice zajímavé ceny, jako například jízda Milán Neapol za 1 EUR. Uvítáš, že nejsi omezený váhou zavazadel. Můžeš mít s sebou až dvě zavazadla.

Zdroj: www.pexels.com
Zdroj: www.pexels.com

Jak najít levné letenky, je jeden z častých dotazů v internetových vyhledávačích. Jednoznačný recept na to neexistuje, ale pár rad ti opět dáme. Hlavně nerezervuj první, které uvidíš.

 • kombinuj výsledky více leteckých přepravců a přeprodejců letenek
 • cestuj nejlépe jen s příručním zavazadlem
 • podívej se na ceny nízkorozpočtových společností – nezůstávej jenom u Ryanaira, ale podívej se i na EasyJet, Wizzair a Vuolingo v rámci Evropy
 • zadávej různá data kolem hledaného
 • smaž si cookies, aby prohlížeč nevyužíval toho, že zná tvůj zájem o danou destinaci – začne pak zvyšovat ceny
 • zkus rambování letenek
 • sleduj chybové tarify například stažením RSS čteček před feedly – v tomto případě, ale musíš být skutečně flexibilní a booknout letenku hned, jak ji uvidíš

Pokud tě zajímají rady od opravdových “fajnšmekrů” v oboru, pak si přečti cestovatelský bestseller TravelBibli.