…

TU NIGHT SHOW v pražské La Fabrice odstartoval 2. ročník PRAGUE NONVERBAL

Programem provázely Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími hosty byli Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Bambule bijou bác, Martin Zbrožek a řada dalších umělců.

Popkultura
Programem provázely Martha Issová a Anna Polívková. Mezi vystupujícími hosty byli Trygve Wakenshaw, Soňa Červená, Bambule bijou bác, Martin Zbrožek a řada dalších umělců.

Na večeru byla udělena z rukou starosty Prahy 7 Jana Čižinského cena Silence Speaks Louder za celoživotní přínos žánru prof. Zoje Mikotové, české režisérce a vysokoškolské pedagožce, zakladatelce Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících na JAMU v Brně.

V české premiéře byl uveden nový krátkometrážní film Scalamare světoznámého choreografa českého původu Jiřího Kyliána.

Divadelní festival s přesahem

2. ročník mezinárodního festivalu PRAGUE NONVERBAL 17, který se koná pod záštitou ministra kultury Mgr. Daniela Hermana, pokračuje i letos v konceptu divadelního festivalu s přesahem do dalších uměleckých oborů.

Hlavním centrem dění je umělecký prostor La Fabrika a letos se kromě ní rozšíříuje i o další scény v rámci ART DISTRICT v Praze 7.

Návštěvníci budou moci shlédnout za jeden týden okolo 20 představení i v prostoru Jatka78, v divadle Alfred ve dvoře, ve Studiu Hrdinů, v Centru současného umění DOX a v Cross Clubu.

Hlavním cílem festivalu je konfrontace s mezinárodní profesionální scénou a vnímání současného nonverbálního divadla jako otevřeného uměleckého proudu zasahujícího do dalších žánrů a oborů současného umění. Důležitým faktorem je pestrost s přesahy mimického divadla do tance, cirkusové artistiky, objektového divadla a vizuálního umění. V programu se objeví také divadla, která pracují s maskami a projekty s velmi sugestivní výtvarnou stylizací,“ uvádí Adam Halaš, dramaturg festivalu.

Jedineční zahraniční hosté

Hlavní zahraniční část programu tvoří inscenace britského souboru VAMOS THEATRE s názvem FINDING JOY.

Nonverbální divadlo s maskami zaznamenalo značný ohlas na velkých mezinárodních přehlídkách a je zajímavou ukázkou jak zpracovat beze slov, s maskami, komiksově a s nadsázkou zajímavý námět z reálného života.

COMPAGNIE MANGANO-MASSIP je francouzské duo Sara Mangano a Yves Massip, kteří patří mezi přímé pokračovatele odkazu Marcela Marceaua. Jejich tvorba je pohybově i vizuálně atraktivní, propojující techniku mime corporel s fyzickým divadlem.

Dalším jménem je skvělý belgický umělec JOS HOUBEN, patřící mezi nejvýraznější a nejznámější evropské mimy, který se představí se svým novým projektem ART OF LAUGHTER. 

Na letošním Fringe festivalu v Edinburghu se úspěšně prezentovala originální mexická umělkyně GABRIELA MUNOZ s komickým, klaunským a improvizovaným představením PERHAPS, PERHAPS…, které bude rovněž součástí hlavního festivalového programu.

Jedním z projektů uvedených v divadle Alfred ve dvoře bude zahraniční performance izraelsko-japonského páru Dror Liberman a Kazuyo Shionoiri TAKE DOWN.Představení s českým názvem NA LOPATKY je metaforou k úzkému prostoru vymezenému naší existenci i bojem o svobodu, která se neustále vzdaluje.

Na ohledávání limitů fyzičnosti a různých forem intenzity je založená i tvorba polské tanečnice a choreografky Marii Zimpel, která v Clubu Cross uvede svoji inscenaci WHAT DO YOU REALLY MISS?

Studenti HAMU i progresivní HOLEKTIV

Z českých souborů se v rámci hlavního programu můžeme těšit na studenty Katedry nonverbálního divadla HAMU Praha, kteří na festivale uvedou moderní klaunerii VĚC v režii Števa Capka a studenty Ateliéru výchovné dramatiky Neslyšících JAMU Brno.

V režii prof. Zoji Mikotové vzniklo nové představení DŮM BERNARDY ALBY a na festivalu bude uvedeno v pražské premiéře. 

V další české premiéře se v hlavním programu představí také progresivní mladá formace HOLEKTIV – Eva Stará, Karolína Křížková a Andrea Vykysalá, která se soustředí na propojování mimického a tanečního divadla s cirkusovou artistikou.

Bach_330 je unikátním vizuálním koncertním projektem houslisty Martina Zbrožka, jenž vznikl jakožto pocta hudebnímu géniovi J. S. Bachovi u příležitosti 330. výročí jeho narození. 

Sólový houslový koncert vybraných Bachových sonát je obohacen o projev výrazové tanečnice a choreografky Hany Polanské, akrobata Lukáše Macháčka a výtvarníka Alexe Dowise. Vzácným hostem projektu je česká kytarová legenda, skladatel, prof. Štěpán Rak, který svým improvizačním uměním umocní kouzlo přítomnosti.

V premiéře bude dále uveden i experimentální film HON, natočený během legendární akce Olšany Open na farmě Bolka Polívky, který se spolu s F. A. Brabcem ujal scénáře a režie a vystupuje zde v roli starosty obce, která se potýká s problémem přemnožených klaunů a uspořádala na ně hon.

Na dalších scénách budou uvedena např. dvě speciální představení JATKA č. 5 – projekt režiséra Rostislava Nováka mladšího a souboru 11:55 inspirovaný knihou Kurta Vonneguta či dvojpředstavení Halky Třešňákové a Anny Polívkové TEŠLON a FRYKL + WALK IN PROGRESS v Alfredu ve dvoře. Ve Studio Hrdinů se představí PANTOMIMA S.I. – divadlo pantomimy neslyšících.

V posledním dnu festivalu se také na dvoře La Fabriky představí Jiří Bilbo Reidinger, Václav Strasser a Bratři v tricku věnující se převážně dětskému publiku.

Vstupenky na představení buď v La Fabrice nebo v předprodeji GoOut.

Medailon Zoja Mikotová

Režisérka, herečka a pedagožka Zoja Mikotová se narodila roku 1951 v Brně. Maturovala na textilní škole, ale módě se nikdy nevěnovala.

Zpočátku se živila rozmanitými výtvarnými a grafickými pracemi (výroba dřevěných hraček, navrhování plakátů apod.), učila děti, pracovala jako technik a kulisák v divadle.

V letech 1975–1980 vystudovala obor divadelní režie na JAMU, kde se začala podrobněji zabývat pantomimou. Ihned po absolvování vysoké školy přijala angažmá v Loutkovém divadle Radost, kde zůstala deset let. V roce 1992 založila na JAMU na tehdejší dobu velmi novátorský Ateliér výchovná dramatika Neslyšících, se kterým hostuje na nejrůznějších festivalech.

V roce 2000 byla jmenována profesorkou pro obor dramatická umění. Přednáší, vyučuje, režíruje a choreograficky působí v mnoha divadlech a dalších kulturních institucích v České republice (Divadlo Husa na provázku, Divadlo Petra Bezruče, Slovácké divadlo, Divadlo Šumperk, Městské divadlo Zlín, Jihočeské divadlo, Činoherní klub aj.) i v zahraničí (Německo, Rakousko, Maďarsko, Polsko, Francie) a je držitelkou řady významných ocenění (medaile Ministerstva školství, Zlatá medaile JAMU, Výroční cena Českého centra ASSITEJ aj.).

Vede tvůrčí dílny a workshopy, kde uplatňuje celoživotní zkušenost s divadlem pro děti a mládež stejně jako s komunitou neslyšících umělců.