…

Kontakty, dobré CV i seriózní e-mail. Máme pro tebe 10 tipů při hledání práce

Najít práci, která tě bude bavit a naplňovat, není v dnešní době jednoduché. Lidé už dnes mají podobné dovednosti, jazykové znalosti i ambice. A najít vysněnou práci na full-time bude o to těžší, hledáš-li ji poprvé. Proto pro tebe máme pár tipů, aby byly tvé šance o něco vyšší.

Kariéra
Najít práci, která tě bude bavit a naplňovat, není v dnešní době jednoduché. Lidé už dnes mají podobné dovednosti, jazykové znalosti i ambice. A najít vysněnou práci na full-time bude o to těžší, hledáš-li ji poprvé. Proto pro tebe máme pár tipů, aby byly tvé šance o něco vyšší.

Každý z nás občas neví, kam se směřovat, zda bude pro práci vhodný, jestli má vše potřebné. A protože není vysoký počet ne jen uchazečů, ale i inzerátů a nabídek, koukněte na deset tipů, jak se trochu namotivovat a vylepšit své šance.

1. Dobré CV. Obsahově i vzhledově

O tom, jak důležitý je dobrý životopis, jsme psali už minule. I tak ti ale připomínáme, že je dobré napsat do něj dobrovolnickou činnost, stáže i školní aktivity, které se k dané práci vztahují. Ty můžeš ze svého CV postupně vyškrtávat ve chvíli, kdy začneš sbírat zkušenosti pracovní.

Jednoduše – relevantní informace vzhledem k práci, o kterou se ucházíš, grafická úprava, stručnost, délka pod dvě strany.

2. E-mailová adresa

Protože většinu svých přihášek budeš posílat e-mailem, měl bys mít reprezentativní a dospělou e-mailovou adresu. Vynech přezdívky, zkratky, všelijaké mišmaše, které náleží mnohem mladším ročníkům.

Ideálně by tvoje adresa měla obsahovat celé tvé jméno a příjmení. A nezapomínej svou e-mailovou schránku kontrolovat! Rychlost je v dnešní době nezbytností.

3. Vygoogli se

Dnes už není nic zvláštního na tom, když si tě potencionální zaměstnavatel vygooglí, aby o tobě zjistil něco víc. Dávej si proto pozor na to, co o sobě píšeš na sociální sítě, jaké dáváš přísěpvky a fotky.

Mohlo by to ublížit tvému profesnímu životu. I osobní nastavení ociálních sítí je dobrým pomocníkem pro to, aby tvé příspěvky viděli jen ti správní lidé.

4. Novinky

Přihlaš se k odběru novinek na stránkách, na kterých máš vyvěšený inzerát, ale i na těch, kde inzeráty navštěvuješ. Tak ti budou všechny aktuální inzeráty chodit přímo do e-mailu.

Snaž se proto reagovat na inzeráty co nejdříve, protože výběrová řízení probíhají po dobu, co inzerát vysí na internetu. Čím později pošles svou přihlášku, tím větší je šance, že zaměstnavatel už někoho našel a inzerát stáhne.

Funguje tu jedno zlaté pravidlo: práce si tě nenajde, musíš hledat ty ji.

5. Nahoď svůj životopis online

Dej svůj životopis na kariérní stránky, které mají dobrou pověst a fungují dobře několik let. Neopomíjej ani klíčová slova. Zvýšíš tak pravděpodobnost, že na tebe firmy narazí.

6. Kontakty

Navazuj kontakty, protože nikdy nevíš, kdo v tvém okolí může vědět o nějaké práci. Promluv si s rodinou, přáteli, bývalými kolegy, spolužáky.

Stejně tak projížděj stránky firem, kde by ses rád ucházel o práci, i když zrovna nikoho nehledají.

7. Motivační dopis

Nikdy nerozesílej jeden univerzální motivační dopis, který máš uložený v počítači. Měj víc verzí, protože ne vždy ten aktuální můžeš napasovat na pozici, o kterou se ucházíš. Vždy doplň něco málo, aby bylo vidět, že víš něco o firmě.

Vyhni se ustáleným obratům a klišé. A i když ho ne všude vyžadují, vždy ho pošli, protože právě on ti může zajistit pohovor.

8. Zůstaň v pohodě

Nevěš hlavu, když tvé hledání nebude hned úspěšné. Snaž se zůstat pozitivní, věnuj se svým koníčkům, protože myslet pouze na práci a mít z toho těžkou hlavu není ani dobré, ani zdravé.

9. Dobrovolnictví

Čím víc iniciativy, tím rychleji může nová práce přijít. A než přijde, proč se nevěnovat třeba dobrovolnické činnosti? Můžeš tím jedině získat – od kontaktů až po interdisciplinární přesah.

10. Nevzdávej to a vytrvej!

Přijde chvíle, kdy to budeš chtít vzdát, budeš ztracený. Ale nezapomínej, že v tom nejsi sám. Každy člověk si někdy prošel obdobím, kdy se mu nedařilo a nevědel, co dál. Proto se věnuj sobě a rozvíjej se.

Věnuj hledání své vysněné práce alespoň kousek každého dne, buď trpělivý a zaměř se na to, abys hledal poctivě a dělal vše pro to, abys práci získal.

Mezinárodní? Pracovně lepší!

Protože dnešní trh přetéká konkurencí, vyvíjí se často tlak už na studenty, ale i na čerstvé absolventy. Kariérní cesta pro dnešní mladé lidi, dříve než kdy více, čítá mnohá úskalí a výzvy.

Musíš proto umět vystoupit z davu, zaujmout a prodat to nejlepší, co máš a umíš. Mezinárodní zkušenost je určitě jednou z věcí, jak své šance zvýšíš, a zároveň si vylepšíš CV.

Pracovat venku

To, že vyjedeš pracovat ven, o tobě zaměstnavatelům napovídá, že máš zvídavou mysl, máš rád dobrodružství a nebojíš se opustit konformní zónu. Dalším velkým plusem jsou světové jazyky, kterým se v zahraničí naučíš.

Mezikulturní rozhled, tolerance a porozumění vůči jiným zvykům, nahlížení situací z různých úhlů. To jsou žádané dovednosti, které ti mohou jedině pomoci.

Víc než škola

Zkušenosti ze zahraničí bys neměl podceňovat, protož někteří zaměstnavatelé mohou brát tvou zahraniční zkušenost jako důležitější, než dosažené vzdělání. Fakt, že se tato praxe stává oblíbenou, ukazují i některé české firmy vyžadují roční pobyt jako podmínku při výběrovém řízení.

Navíc to, že vycestuješ, je skvělé i pro tebe. Máš zážitky a zkušenosti na celý život. A v neposlední řadě: když se ti nedaří svou vysněnou práci najít, můžeš vyjet na jazykový kurz, kde nasbíráš další nové zkušenosti a kontakty, zdokonalíš se v jazyku a inspiruješ se.

A protože jsme psali, že pomoct ti mohou i stáže, které se vyjímají i v životopise, příště si povíme něco právě o stážích. Nastíníme ti i to, jak by měl vypadat dobrý motivační dopis, který je vedle CV podstatným prvkem, který může ovlivnit získání práce.