…

Rešeršuj, aktualizuj, mysli dopředu. Jak důležité jsou stáže a motivační dopisy?

Stáže jsou tak trochu spojení příjemného s užitečným. Jsou skvělým způsobem, jak získat zkušenosti a vytvořit si kontakty. Proto se dobře vyjímají v Cvčku. A motivační dopis? Dnes už skoro nezbytný doplněk každého životopisu. Jak takový dopis napsat, a jak ti stáže mohou pomoct při hledání práce?

Kariéra
Stáže jsou tak trochu spojení příjemného s užitečným. Jsou skvělým způsobem, jak získat zkušenosti a vytvořit si kontakty. Proto se dobře vyjímají v Cvčku. A motivační dopis? Dnes už skoro nezbytný doplněk každého životopisu. Jak takový dopis napsat, a jak ti stáže mohou pomoct při hledání práce?

Napsat delší souvislý text může být pro mnohé nadlidský úkol. Myšlenky nepřichází, nedokážeš slovy vyjádřit to, co si myslíš. Pokud si ale uděláš rešerši, časový plán a uspořádáš si myšlenky ohledně toho, co chceš napsat v kontextu svých dosavadních zkušeností, nemusí to být nakonec tak šílený proces.

Rešeršuj!

Než začneš psát, rešeršuj. Najdi si dostupné materiály jako příspěvky na blozích a publikované články. Díky nim se dozvíš o trendech v oboru a zjistíš něco víc o firmě, ve které bys rád pracoval. Nemysli ale jen na firmu, přemýšlej i nad tím, jak bys do ní zapadl ty.

Dopis na míru

Tvé zkušenosti, dovednosti a schopnosti by měly odpovídat těm, které jsou pro firmu důležité a žádoucí. Ukaž, že jsi přečetl nabídku práce pečlivě, a že máš předpoklady pro danou pozici, ale i odpovídající kariérní plány.

Kreativita a optimismus

Slovník je důležitý. Proto dbej na slova „pozitivní akce“ jako vést, vytvořit, analyzovat, dokončit. Vytvoříš tím dojem motivovaného a úspěšného zaměstnance, který dokáže do práce vnést své hodnoty.

Schopnosti? Pochlub se

Nezaměřuj se jen na akademické úspěchy. Zamysli se a zahrň do dopisu i relevantní zkušenosti, které bys mohl uplatnit. Pokud jsi byl nějakou dobu „venku“, určitě napiš délu pobytu a vysvětli, jak ti pobyt pomohl v možné nové roli.

Adresuj

Tvůj motivační dopis by měl být adresovaný konkrétní osobě. Nevíš, kdo by to mohl být? Podívej se na stránky firmy, vždy tam najdeš konkrétní jména osob, které se věnují lidským zdrojům, a kontakty na ně.

Dvakrát čti

Až dopíšeš CV a motivační dopis, zkontroluj si po sobě gramatiku a překlepy. Klidně i popros někoho ze svého okolí, ať ti udělá druhé oči. Pamatuj, že máš jen jednu šanci zaujmout. Proto je i gramatika důležitá. A u motivačního dopisu nezapomínej na délku. Neměl by překročit dvě třetiny strany, a zaujmout musíš už na začátku!

Stáž? Zkušenost k nezaplacení

Jak jsme již několikrát psali, stáže jsou skvělým prostředkem, jak nabýt nové zkušenosti, naučit se něco nového a vytvořit si kontakty.

Pravda, většinou za ně dostaneš jen minimální mzdu, která ti pokryje cestovní náklady. Ale pracovní zkušenost, kterou získáš, ti může jen pomoci při hledání dalšího zaměstnání. A navíc… co když se na stáži osvědčíš, a dostaneš nabídku na pracovní úvazek?

Stáží nastartuješ i své nové pracovní zaměření, zkusíš si, jak by tě práce bavila, ujistíš se, co chceš opravdu dělat. Navíc budeš před novým zaměstnavatelem vypadat zkušeněji a motivovaně.

A protože vždy přidávámě pár tipů, ani u stáži tě neošidíme.

Mysli na budoucnost

Chceš zvýšit šance v dalším vzdělávání? Potřebuješ práci na pracovní úvazek? Chybí ti zaměření? Zamysli se, co od stáže očekáváš, a co ti může nabídnout.

Hledej chytře

Nejlepší je, když znáš někoho, kdo ti může v hledání pomoct: rodina, pedagogové. Neboj se ale ani pracovních veletrhů, možností je i konzultace v kariérním středisku, pokud ho tvá vysoká škola má.

Nemáš kontakty? Nezoufej. Zkus se klidně přihlásit na zahraniční jazykový kurz, který nabízí stáž nebo brigádu. Naučíš se jazyk, získáš kontakty a zapracuješ se.

Aktualizuj CVčko

Buď si jistý, že tvůj životopis odpovídá pozici, o kterou se ucházíš. Dbej na gramatiku, sofistikovanou slovní zásobu. Pokud píšeš životopis poprvé, popros někoho, kdo jazyk ovládá, aby ti ho překontroloval.

Příště ti řekneme něco o obchodních zkratkách, bez kterých se neobejdeš.