…

Rasputinův život zahalený rouškou tajemství

Jak nejlépe uzavřít divadelní sezónu, než tím nejlepším na konec? Východočeské divadlo Pardubice uvede premiérovou inscenaci o legendárním ruském mystikovi Grigoriji Jefimoviči Rasputinovi.

Popkultura
Jak nejlépe uzavřít divadelní sezónu, než tím nejlepším na konec? Východočeské divadlo Pardubice uvede premiérovou inscenaci o legendárním ruském mystikovi Grigoriji Jefimoviči Rasputinovi.

Rasputinův tajemný život zaujal režiséra Petra Novotného, který o něm napsal divadelní hru. Proč zrovna Rasputin? „To nejpodstatnější na mém vztahu k Rasputinovi je to, že jsem nevěděl, nebo nebyl schopen poznat z toho, co jsem se o něm dozvídal, kdo to ve skutečnosti byl. Velmi mě vzrušovalo, že o něm existuje spousta dokumentačního materiálu, že je to reálná historická postava a že mám šanci ho rozklíčovat, otevřít pro sebe, abych se dozvěděl, kdo to doopravdy byl. Co měl v srdci a v hlavě,“ říká režisér, který se jako dramatik ukrývá pod pseudonymem Petr Abraham.

Tajemný život a legendární smrt

Předpremiérové přípravy Rasputina jsou v plném proudu. Titulní roli ztvární Ladislav Špiner a v dalších rolích se objeví Petra Janečková, Jana Ondrušková, Martina Sikorová, Tomáš Lněnička, Alexandr Postler a mnoho jiných.

Při realizaci Rasputina se Petr Novotný obklopil svým osvědčeným týmem – náznakovou, velmi moderní scénu navrhl Ivo Žídek, dobové kostýmy jsou z dílny Romana Šolce a sugestivní hudbu složil Ondřej Soukup.

Osud se proti němu obrátil

O čem bude autor nové inscenace vyprávět? „Budu vyprávět příběh o člověku, kterého je mi upřímně líto. Zachvívá se mi srdce, když vidím, jak se propadá do pekel, jak se ke konci života začíná chovat manipulativně, sprostě. Je mi líto jeho obětí, ale i jeho. Ale divák by ho mohl mít rád, protože byl výjimečný, takových lidí nechodilo po světě moc. V každém případě je příběh o něm vzrušující a zajímavý,“ uzavírá autor a režisér v jedné osobě, Petr Novotný.

Premiéry se uskuteční o víkendu 24. a 25. června v Městském divadle v Pardubicích, před sobotní premiérou ve foyer svá díla představí výtvarnice Taťána Ludvíková Dědourková.