…

Atribut. Netradiční výstava v Hybernské

Co nás jako první zaujme, když se díváme na obraz či sochu? Tím se zabývá výstava Atribut, kterou až do 15. září najdete v prostorách Hybernské 4.

Popkultura
Co nás jako první zaujme, když se díváme na obraz či sochu? Tím se zabývá výstava Atribut, kterou až do 15. září najdete v prostorách Hybernské 4.

Co nás jako první zaujme, když se díváme na obraz či sochu? Tím se zabývá právě probíhající výstava s názvem Atribut, kterou až do 15. září najdete v prostorách nově oživlého sedmidomí v Hybernské 4.

Můžete vidět ikonická, dosud nevystavená, ale i pozapomenutá díla osmi umělců nastupující generace. Autor výstavy Jan Čejka se rozhodl porušit pravidla a stvořit výstavu zcela netradičním způsobem.

Atributy

Atributy jsou charakteristické znaky, nějaké nezbytné vlastnosti provázející každou výstavu, dílo i umělce. Na vybrané atributy se většinou poukazuje pomocí názvů či popisů. Víme pak, že je to něco, na co se máme zaměřit a co máme hodnotit.

Často však atributy mylně vidíme pouze jako předměty. Výstava se snaží poukázat na fakt, že jednotlivé atributy umělců nemusí být vždy vyjádřeny hmotně, ale že může jít například o technické postupy či náměty.

Nezaujatost

Už samotný název výstavy s sebou nese jistou nepředpojatost. Neurčité a mnohovýznamové slovo „atribut“ společně s faktem, že pod díly nenajdeme popisky, na které jsme z běžných výstav zvyklí, mají zajistit, aby byl pozorovatel co nejméně ovlivněn v tom, na jaké atributy se zaměří.

Vystavovaná díla jsou v prostorách Hybernské rozmístěna tak, aby mezi nimi každý mohl hledat a porovnávat atributy nejrůznějšími způsoby, k čemuž slouží i přiložená skripta jednotlivých umělců.

„Ty prostory jsou v podstatě výzvou, protože jsou hrozně členité, každá místnost má jiný charakter,“ vysvětluje Jan Čejka, jedenadvacetiletý galerista. „Chtěl jsem tomu dát nějaký nadrámec, vyprávět nějaký příběh. Pracuji s momenty překvapení a emocemi. Cílem výstavy je člověka seznámit s něčím novým i u umělců, které zná,“ dodává.

Na díla mladých umělců Petra Bardaševského, Kateřiny Čápové, Lenky Falušiové, Tomáše Honze, Ivany Mrázkové, Kláry Sedlo, Leoše Suchana a Karolíny Šulcové se můžete přijít podívat od pondělí do pátku mezi 11. a 18. hodinou nebo v neděli od 17 do 19 hodin.

Oficiální komentovaná prohlídka od Jana Čejky proběhne 7. září od 18 hodin.

Sledujte oficiální facebookovou událost výstavy.