…

André Dravecký ze ShipVio: Startup je jen moderní slovo

André Dravecký, CEO startupu ShipVio, který vyhrál letošní pražské kolo Startup World Cup. Co je to startup? Může si ho založit každý? A jaký je příběh ShipVio?

Kariéra
André Dravecký, CEO startupu ShipVio, který vyhrál letošní pražské kolo Startup World Cup. Co je to startup? Může si ho založit každý? A jaký je příběh ShipVio?

Český startup ShipVio umožňuje malým a středním podnikům přepravit balíky, palety i jinak balené zboží napříč celou Evropou. Prostřednictvím mobilní a webové aplikace propojuje dopravce se svými zákazníky, rychle a bez prostředníků. Využívá volného nákladového prostoru v autech, a tím šetří peníze svým zákazníkům.

ShipVio vyhrálo pražské kolo soutěže Startup World Cup a postoupilo tak do dalšího kola v Silicon Valley. Za touto začínající firmou stojí mladý podnikatel André Dravecký.

Co to vlastně znamená „startup“?

V první řadě bych se vás ráda zeptala, jestli byste mi mohl definovat startup. Ne že bych mu nerozuměla, ale je to takový špatně uchopitelný pojem.

Každý to vnímá úplně jinak. Startup jako takový by měla být firma, která roste o stovky procent na nějaké bázi – týdenní, měsíční, roční.

Existuje vůbec nějaká hranice mezi tím, kdy se firma dá ještě nazývat startupem a kdy už ne?

To je strašně těžké říct. Říká se, že Uber je pořád ještě startup, přitom ta firma má hodnotu asi 60 miliard dolarů. Ten pojem je už jen takové moderní slovo, které se prostě používá, aby to chytlo nějakou „attention“, ale to původní se podle mě vytratilo.

Dnes máte startup i když si založíte hospodu

Takže jde spíše o to, že to zní dobře?

V tuhle chvíli každý říká, že je startup. Člověk si dneska založí hospodu a je z toho prostě startup. Tu základní myšlenku startupu to dnes už nesplňuje.

Zdroj: StartupJobs.cz

Co musí člověk podstoupit pro to, aby si v České republice založil startup? Je to náročný proces?

Založit firmu a začít podnikat v České republice není úplně příjemné. Česká republika je na tom hodně špatně s byrokracií. V tom jsme velmi pozadu. Nám ale pomohla UP21 [startupový fond], ta nás zafinancovala a hlavně nám dala podporu celého back officu, to znamená právní věci, účetnictví. To všechno my skoro nemusíme řešit. Pomáhá nám s tím UP21 a jejich účetní kancelář. Zodpovídali za věci u začátků startupu, kdy se musí jednat se státem víc, než by pro nás bylo potřeba.

Pomoc na začátku se dost hodila

Takže vaše zkušenost se založením startupu je ve finále dobrá?

Díky UP21. Kdybychom šli na vlastní triko, tak by to tak dobré nebylo.

Zdroj: StartupJobs.cz

Kdo, kromě vás, představuje ShipVio?

V tuto chvíli je nás v core týmu šest. Máme kluky, kteří se starají o customer care, finančáka, technického ředitele a člověka na sales. Jsme zatím malý tým. V květnu jsme spustili a teprve se připravujeme na to, že odstartujeme novou verzi, což bude v listopadu a vyrazíme na zahraniční trhy. Náš tým se tedy bude mnohem více rozrůstat.

V logistice jsem odmala

Proč jste si vybral oblast logistiky?

Pohybuji se v ní odmala. Rodiče podnikají v dopravě 20 let, takže jsem o logistice slyšel už když jsem byl malý a později jsem pro ně dělal řidiče a dispečera. A když jsem byl pak na vysoké škole, tak jsem dělal pro jednu zahraniční spedici, která zajišťovala logistiku pro americkou armádu. Takže jsem do toho nakoukl zase o trochu víc. V posledních ročnících na škole pak přišel nápad, že bychom mohli dělat tohle.

Takže jste byl ještě student, když jste ShipVio zakládal?

No, už to bylo na hranici. S nápadem jsem přišel, když jsem byl ještě student, to bylo asi v prváku na magistru. Měl jsem ho tak rok v hlavě a piloval jsem ho, koukal jsem na konkurenci a přemýšlel jsem, jak by to mohlo jít. Firma se zakládala až po skončení vysoké školy.

Hledáme firmy a poloprázdná auta

Chtěl jste pomocí ShipVio vyplnit nějakou, vlastně trochu doslovnou, díru na trhu?

Podle oficiálních čísel Eurostatu má 47 % aut na silnici nějakou volnou kapacitu. Je jedno, jestli je to na jednu paletu nebo je to auto prázdné celé. Hlavní myšlenka je, že když auto jede z Prahy do Berlína a převáží dvě palety pro nějakou firmu, proč to nespojit s dalšími.

V tuto chvíli je nejtěžší najít dané auto a firmu, a říci: „Hele, tady máte místo, které je možné zaplnit a nemusíte posílat další auto.“ Co se tedy snažím dělat, je, že pošlu jedno plné auto místo dvou poloprázdných. To je hlavní princip toho, co chceme dělat.

Jaké jsou vaše momentální plány se ShipVio? V jaké je fázi a kam se chcete posunout?

V květnu se spustila naše úplně první testovací verze. Momentálně máme v systému asi 800 registrovaných firem, se kterými se snažíme pracovat a dostat od nich nějaký feedback. Přes léto jsme tedy hodně obcházeli firmy a bavili jsme se s nimi o tom, co je špatně, co se jim líbí a co ne.

Dostali jsme hodně zpětné vazby a na základě toho jsme vychytali verzi, kterou budeme spouštět v listopadu. S tou verzí budeme už připraveni na další trhy. Teď hledáme fundraising, abychom mohli jít do Německa, Rakouska a Slovenska. Do takových 18 měsíců chceme být po celé Evropě.

Zkušenosti z Ameriky jsou k nezaplacení

Co vám přineslo vítězství ve Startup World Cupu?

Hromadu zkušeností. Když jsme vyhráli regionální kolo, přineslo nám to pozornost od firem. Začaly se nám ozývat i větší firmy s tím, že se jim líbí, co děláme. Ptali se, jestli bychom mohli něco udělat pro ně a zároveň jestli oni můžou udělat něco pro nás. To nám tedy pomohlo hodně moc. Další zkušenost z Ameriky je k nezaplacení. Investoři se tam ptají jinak, je tam jiný tlak a celkové přemýšlení o firmách v celé startupové komunitě je naprosto jiné než tady v Česku.

Máte nějaké rady pro studenty, kteří si chtějí založit vlastní startup?

Ať se toho nebojí, to je to hlavní. Nebát se o věci bavit s někým jiným, nemít to jen ve vlastní hlavě, ale jít se zeptat zkušenějších lidí z trhu, co si o tom myslí. V dnešní době je hromada institucí a investorů, kteří vám dokáží dát i správné rady – nejen peníze.

Potřebujete „smart money“, to znamená, že k sobě potřebujete parťáka, který vám pomůže a dokáže vám byznys rozjet tak, aby šel správným směrem. Začátky dělají zkrátka všechno. Když se loď nastaví špatným směrem, těžko se to pak otáčí.

Chcete se nechat inspirovat dalšími mladými lidmi, kteří budují vlastní firmu? Běžte se podívat na konferenci Startup World Cup & Summit, která se uskuteční 17. října v pražské Lucerně. Kromě nadějných startupů z celé Evropy si můžete poslechnout například jednoho z tvůrcu Angy Birds nebo provozního ředitele Hyperloop Transportation Technologies. Pro studenty jsou připraveny specální zlevněné vstupenky. Podívejte se na www.swcsummit.com /https://tickets.swcsummit.com/order-page/student/.