…

Možnosti lítání?

Lítání bez Lítačky jde těžko...

Blog
Lítání bez Lítačky jde těžko...

Peklo bez ohňů

Ve škole sledujeme jedno z filmových provedení „opery oper“ Dona Giovanniho. S mým oblíbeným profesorem, starozákonním prorokem, se shodujeme, že scéna, kdy se Don Juan propadá do pekla, musí být pro scénografy lahůdkou.

„V tý verzi, co textoval Nohavica, byly samý ohně,“ konstatuje vousatý mudrc.

Bez ohňů se ikonická verze pekla udělá těžko. Dante ho měl na ledu, to je fakt… Ale stejně.

Cestou ze školy si jedu prodloužit Lítačku. Od obou přepážek se táhne nesnesitelně dlouhá fronta. Za skly sedí frkající padesátnice. Ani jeden ze štrůdlů se navíc nechce smrsknout. Oprava: takhle vypadá ikonická verze pekla pro 21. století.

„Já vám ji nevydám.“

Konečně zaznamenávám, proč se fronty nekrátí. Šťastlivcem na řadě je v jedné z nich senilní stařík. V té druhé pak má paní problém s vyřízením své záležitosti, konkrétně s frkající padesátnicí za sklem.

„To beru normálně jako šikanu! Jak jako, že ta fotka neodpovídá?“ bouří se žena.

„Už jsem vám říkala, že ta fotografie je zřejmě příliš stará. Na tuhle vám lítačku prostě vydat nemůžu,“ mručí rýžový nákyp za sklem.

„Ta fotka je dělaná loni! Takže ta vaše slavná Lítačka teda znamená něco, kvůli čemu musíte člověka kontrolovat pomalu podle otisků prstů, jo?!?“

„Já vám ji nevydám.“

Z nákypu se stává rizoto…

Žena vypadá, že při následující větě pukne. Rýžový nákyp za přepážkou se naopak pomalu hroutí do sebe. Paní se uchopí za pokožku v oblasti oka. Trhne a jedním pohybem si serve kůži z hlavy.

Z obnaženého masa na zem skápne kapička krve.

„Teď jsem si podobnější, ne?“ štěkne obnažená a obličej bez obličeje nalepí na sklo. Za ním se z rýžového nákypu stává rizoto. Pár slepených kousků mazlavé rýže vydává ženě její průkaz. Její Lítačku.

Mezitím se na fronty triumfálně otáčí senilní stařík, který vyřídil svou pohledávku.

„To teď přijel autobus, nebo co?“ mrkne na štrůdly, zasměje se vlastnímu vtipu a očima zabloudí na ženu bez kůže.

Ta se na něj zamračí, sebere svůj průkaz z pultu a jde na metro.

Stařík padá mrtev k zemi. Asi infarkt…

Odteď by to mohlo postupovat rychleji.