Tohle chcete být, až budete dospělí.

Pražský mrakodrap V Tower na Pankráci měří 104 metrů. A právě na jeho vrcholek vylezla dvojice šílenců, Karel Bejšovec a Karel Klíma, aby seskočili dolů. Ne, nemyslíme, že by to byli sebevrazi. Dělali to s padákem jako basejumpeři.

Sebevrazi? Kdepak, jenom šílenci

Všechno se to stalo v sobotu 4. listopadu. Pár dělníků zvedalo hlavy k nebi a nechápavě hledělo, co za jejich parťáky chce snad skoncovat se životy. Policisté opodál, kterých se tu vyrojilo nezvykle moc, zase místo zásahu jen mávli rukou, protože si mysleli, že jde o reklamní akci. Karlové Bejšovec a Klíma se odrazili ze střechy a skočili z výšky 104 metrů. Než se jim otevřel hlavní padák, letěli 2,5 vteřiny volným pádem.

basejumping

Po zdařilém přistání okamžitě padák popadli a běželi do zaparkované dodávky, kde se schovali. „A jen čekali, co se bude dít. Policisté křižovali zleva doprava, ale nevěděli, jak mají reagovat. Viděli, že někdo skočil, přistál, tak už tomu později nevěnovali pozornost. Mysleli, že je to povolené v rámci nějaké reklamní kampaně,“ popisuje Bejšovec.

Ilegalita k basejumperům tak trochu patří. Asi by se těžko shánělo povolení na seskok z rozestavěného mrakodrapu. Těžko i z dostaveného, co si budeme povídat. „Žádný bezpečák to nepovolí. To neexistuje. Přitom jde o sport, který je víc a víc populární, má svá pravidla, aby byl bezpečný. Jenže to nevysvětlíte,“ říká Bejšovec. I proto musela být akce dopředu do detailů připravená, aby žádný průšvih nevznikl.

Nahoru se dostali za falešné dělníky

Proto se Klíma a Bejšovec v sobotu ráno převlékli do pracovního, padáky schovali pod pracovní vesty, z bezpečnostních důvodů nasadili i „zednické“ helmy a skrz turniket vešli na stavbu. Pak výtahem vyjeli do nejvyššího patra, vylezli na střechu, shodili krycí mundúry a… Dál už se na to můžete podívat.

„Ač to vypadá bláznivě, tak akce byla dobře připravená. Měli jsme i lidi v ulicích, kteří hlídali dopravu, kdyby něco jelo na kruhových objezdech poblíž. Záměrně jsme skákali v sobotu, kdy doprava i stavba je v určitém útlumu. Nechtěli jsme nikoho ohrozit,“ říká Bejšovec.

Navíc už o den dřív dvojice absolvovala cvičný seskok na vysílači Chloumek, na kterém je po domluvě s majitelem basejumping povolen. „Není to tak, že si jednou za půl roku vzpomenete, že si půjdete skočit. Musíte se dokonale připravit.“ Koneckonců Bejšovec není žádný hazardující začátečník, před pár lety otec tří dětí seskočil i z pražského mrakodrapu City Tower, který je ještě o pět metrů vyšší než V Tower.