Ne, seriously, měli byste to udělat

Po všech našich fun článcích je třeba občas odbočit k vážnému tématu, které se může týkat i vás. Třeba ne dnes, třeba ne zítra, ale jednou možná ano. Takže dost kryptických úvodů. Pojďme si prostě říct pár faktů, proč je registrace mezi dárce kostní dřeně sakra správná věc a proč byste se do ní měli zapojit taky.

Každý rok onemocní stovky nových a nových lidí

Bohužel naše věda nedospěla tak daleko, abychom měli dokonalá robotická těla, kde stačí jednou za čas znuděně vyměnit pár komponentů v servisu. Ačkoliv je náš organismus téměř dokonalý systém, tak každý rok zjišťují další a další lidé, že je jejich tělo zradilo, i když se o něj starali s větší láskou a něhou než o špičkové naleštěné Ferrari. Jejich kontrolka údržby zasvítila rudě a museli svěřit svůj život do rukou lékařů a důvěřovat nezištné pomoci neznámých lidí. A takový skok důvěry je plný strachu, nejistoty a temnoty. Poruchy krvetvorby, leukémie, nebo zhoubné nádory se nevyhýbají nikomu. Mladým, starým ani dětem.

Chemoterepaie a ostatní moderní léčebné metody na všechno často nestačí

Zní to bizarně že? Člověk má občas pocit, že žijeme v budoucnosti, kde je vše léčitelné. Klasická léčba nádorových onemocnění však nabízí často jen zlepšení stavu nebo krátkodobé prodloužení života. A právě kostní dřeň u některých konkrétních případů může vést k opravdovému vyléčení. Je to zvláštní představa, že můžete být člověkem, co někomu doopravdy daruje zdraví a život, co?

Najít někoho s kompatibilní kostní dření je stejně pravděpodobné, jakože najdete někoho se stejným podpisem

Každá kostní dřeň je natolik jedinečná, že najít dárce, který je vhodný, je často jako hledání jehly v kupce sena. Nebo spíše hledání konkrétního zrnka písku v Mariánském příkopu. Proto je velmi důležité, aby tento registr byl bohatý a pestrý co nejvíc. Je možné, že se vám po registraci do konce života nikdy nikdo neozve, ale pokud ano, tak můžete mít sakra jistotu, že jste často opravdu jediným člověkem, co může pacientovi zachránit život. Jenom a jenom vy. Nikdo jiný.

Pro tyto pacienty je to často jediná naděje

Pro každého čtvrtého pacienta se bohužel dárce nikdy nenajde. Ale třeba tu někde je a zrovna si čte tento článek, kterým se vámi snažíme takto pohnout a ždímat z vás s dobrým úmyslem emoce, co jen to jde. Protože jde o dobrou věc. Tak nám to nemějte za zlé. Buďte rádi, že nám v redakci vlastně zakázali vás emocionálně vydírat gify smutných štěňátek.

Ale pokud se rozhodnete, že půjdete, tak vám můžeme říct jediné.

Jednou budete třeba potřebovat takovou pomoc vy

Humor stranou. Nikdy nevíte, jestli pomoc budete potřebovat vy nebo lidé, na kterých vám hluboce záleží. A někdy jejich osud bude ležet právě v altruistických rukou někoho, kdo se ráno probudil a řekl si, že když může někomu nezištně pomoci a nic ho to nestojí, tak to sakra udělá. Tak buďte prosím takovými lidmi i vy. Protože to opravdu stojí za to.

Aaaaa…. tady máte ten vyděračský gif, za který nás snad nevyhodí. Doufáme.

Více informací o registraci dárců najdete na www.kostnidren.cz.