…

Umývání rukou u doktorů bylo nedávno ještě revoluční myšlenkou

Ačkoliv se to dnes zdá jako samozřejmost, tak dnešní pacienti mohou poděkovat lékaři Ignazovi Semmelweisovi, že do nich lékaři nestrkají při operaci pracky bez toho, aniž by...

Popkultura
Ačkoliv se to dnes zdá jako samozřejmost, tak dnešní pacienti mohou poděkovat lékaři Ignazovi Semmelweisovi, že do nich lékaři nestrkají při operaci pracky bez toho, aniž by...

Ačkoliv se to dnes zdá jako samozřejmost, tak dnešní pacienti mohou poděkovat lékaři Ignazovi Semmelweisovi, že do nich lékaři nestrkají při operaci pracky bez toho, aniž by si je umyli. I když se s nimi předtím hrabali bůhvíkde. Protože umývání rukou v lékařských zařízeních ještě nedávno nebylo takovou samozřejmostí.

Ehm, fuj

Představte si, že v roce 1847 pracujete v nemocnici. A z nějakého záhadného důvodu vám pod rukami umírá až 20% rodiček. U domácích porodů se to tak často neděje, tak co děláte špatně? A milého Ignaze to začalo trápit. V té době ještě neexistovalo povědomí o bakteriích, ale tento lékař začínal mít první pochybnosti. Protože úzké specializaci v té době nebyly, tak se často milí doktoři pohybovali mezi pitevnou, porodním sálem nebo vyšetřovnou.

Semmelweis si dal dvě a dvě dohromady a revolučně prohlásil, že lidé, co sahají na mrtvoly, by si sakra asi měli pořádně umýt a dezinfikovat ruce. Na své klinice to sice zavedl a úmrtnost klesala, nicméně od svých kolegů si vysloužil pouze posměch. Jejich argumentem bylo to, že ruce gentlemanů jsou přece vždy čisté, tak si je mýt nepotřebují! Se Semmelweisem dlouho bojovali, vyhodili jej a jeho jméno bylo zdiskreditováno. A dalších 21 let pokračovali se zabíjením rodiček a dětí. Což nám dělá dohromady zhruba 14 518 mrtvých.

Happy end ale přišel

Těžko říct, jak moc hluboko těmto pánům klesla čelist, když o pár let později přišel Louis Pasteur a ukázal jim první bakterii. Náš hrdina si to v té době bohužel už neužil, protože pomalu umíral v blázinci na syfilis, protože na tu hygienu a opatrnost holt všude asi nedbal. A tak je to prostě se vším.