Máme se bát?

Sice je v poslední době populární nadávat na Evropskou unii, ale ta měla vždy nezpochybnitelně jednu velikou výhodu. Díky volnému pobytu osob jste díky ní mohli bez podmínek a někdy i velkých poplatků studovat prakticky kdekoliv.

Jenže v roce 2016 přišel Brexit jako blesk z čistého nebe a  nastal v této oblasti naprostý chaos, kdy se lidem  začaly vnucovat vtíravé otázky. Budou studenti odteď potřebovat víza? Zvýší se poplatky za studium? Jak nás ovlivní v těchto poplatcích padající cena libry? Hlasování v referendu proběhlo před téměř dvěma lety a mílovými kroky se teď blíží oficiální rozvázání některých mezinárodních smluv.

Jak se k tomu staví autority?

Britská rada, která má pod palcem právě zahraniční studenty, se nicméně v první vlně obav snažila veřejnost uklidnit. Přes 80 let pracovali s ostatními evropskými institucemi a nic na tom podle všeho nehodlají měnit. Krom většiny multilaterálních spoluprácí, které se rušit nebudou, mají stále studenti možnost studijně vycestovat do této země pomocí programu Erasmus +. Ten je vázaný právě i se zeměmi mimo EU jako Turecko, Švýcarsko nebo Norsko.

Studenti ale stále ubývají

Nicméně mobilita klasických studentů začala už teď spolu s jejich diverzitou klesat s tím, jak poplatky za klasické prezenční studium dramaticky narostly. Oproti normálnímu školnému zde budou musit studenti platit školné mezinárodní. A aktuálně můžeme hovořit až o 10 000 librách za rok. Ještě před rokem studovalo v Británii až 120 000 mladých lidí ze zahraničí a je možné, že v budoucnosti toto číslo klesne až na polovinu. Na vysokých školách tvořili zahraniční studenti okolo 6,4%, teď je jejich zastoupení mnohem méně pestřejší. Podle všeho toto číslo nebude konečné a váže se na nejistotu, která okolo tohoto tématu panuje. Protože podmínky se mohou změnit i ze dne na den.

Co dělat pokud jste právě přijati?

Dobrou zprávou je, že pro studenty, kteří mají své studium načaté, by se podmínky za běhu podle všeho měnit neměly. Takže nepanikařte. Věřte nám, že i když měla Británie na vyjednávání dva roky, tak bezpochybně panikaří více než vy.