Skrýt či neskrýt? Toť otázka

Znáte to často moc dobře. Připravujete se na pohovor a najednou si z hrůzou uvědomíte, kolik informací je na vás dohledatelných na internetu. Jestli se chlácholíte myšlenkou, že vaši budoucí zaměstnavatelé si vás nebudou googlit, tak pro vás máme špatnou zprávu. Budou. A sociální média vám mohou ve vaší budoucí kariéře docela slušně šlápnout na krk. Takže co dělat?

Nezačněte hned vše skrývat

Hodně lidí si myslí, že přešlapům na sociálních médiích se vyhnou tak, že z nich bude neviditelný duch. Nicméně i toto se vám může vymstít. Statisticky lidé bez profilu na sociálních sítích mají menší úspěšnost při přijetí než ti, kteří je jako zbytek populace používají. Prostě byste svým budoucím zaměstnavatelům připadali podezřelí. Jako lidé, kteří mají co skrývat. Všechny své stopy tedy nutně nemažte, jen použijte selský rozum na to, které příspěvky by měly být veřejně viditelné. Pokud jste někdy v minulosti publikovali fotku, jak zvracíte někomu do klína nebo prohlásili, že Tomio Okamura není zas tak špatný člověk, tak to dejte radši pryč. Tedy pokud se nehlásíte na post pokladníka strany SPD.

Buďte připraveni

Nejdůležitější je vědět, co se na vás dá na internetu vyhrabat. Proto radši své vlastní jméno důkladně progooglete. A pokud zde někde v hlubinách internetu opravu na vás leží nějaké kompromitující info, které nemůžete smazat, tak na něj aspoň budete v diskusi připraveni.

Myslíte tu fotku v novinách, jak se přivazují nahá k bagru? To je jen photoshop, eeeh.

Mějte Linkedin a pravidelně ho updatujete

Proč? Protože to je první stránka, kam se vaši potenciální zaměstnavatelé podívají. A jestli budou mít pocit, že z ní na vás nedostali dostatečné množství aktuálních informací, tak začnou kutat ve vaší minulosti dál. Takže updatovat, updatovat, updatovat.

Používejte je jako prezentování sami sebe

Ukažte světu, že umíte zacházet s médii jako nástrojem k propagaci. Máte nějaký soukromý koníček či projekt? Udělejte si k němu profesionální stránky napojené na všechny sociální sítě, abyste ukázali, že v tom vážně umíte chodit a neupoužíváte počítač jen k tomu, abyste postovali na FB fotky psa jako vaše máma.

 

Sociální sítě jsou váš kámoš, ne nepřítel. Jen s nimi zacházejte jako s vlastním kámošem a všechny bude v pohodě. Pinky swear na to.