Váš Instagram konečně bude k něčemu vypadat.

Stroje začínají umět velice dobře rozpoznávat obrázky a jsou dokonce velice schopné v jejich hodnocení. Google AI dokáže hodnotit obrázky podle jejich estetiky. Proč bychom tedy potřebovali lidi, aby fotili fotografie? Umělec a designér Peter Buczkowski na tuto otázku poněkud temně odpověděl se svým projektem Prosthetic Photographer.

Vytvořil zařízení s umělou inteligencí, které dokáže rozpoznat dobře komponovanou scénu a přinutí fotografa vyfotit ji tím, že mu pustí do ruky jemný elektrický proud.

Sofistikované zařízení s uměleckým záměrem

Jde o skutečně funkční zařízení, které se dá připojit jak k zrcadlovce, tak i k menším digitálním fotoaparátům. Umělá inteligence přístroje vychází z data setu CUHKPQ, který obsahuje 17 tisíc fotografií s jejich hodnocením, které dali dohromady lidé. Krabice má zabudovanou kameru, která vidí, zda máte v hledáčku scenérii s kompozicí dle standardů dobrého hodnocení a do prstů vám v tu chvíli pošle jemný elektrický výboj, čímž vás přinutí stisknout spoušť.

Původně chtěl umělec, aby byl elektrický výboj silný natolik, že samotná elektřina pohne s vaším prstem na spoušti. Nakonec se rozhodl pro jemnější výboj, která vám má dát pouze signál, abyste fotili. Po chvíli to už trochu funguje jako Pavlovův reflex.

Umělecká stránka věci je, že jde o zařízení, které používá člověka a nikoli naopak, jak je to obvyklé. Což je velmi chytré. Na druhou stranu, jak ukazují experimenty, fotografie ze zařízení sice vypadají pěkně, ale není v nich ani zrnko originality. Všechno jsou to takové ty pěkné scenérie, které vidíte po internetu všude. Fotografie nejsou podle samotného umělce příliš kreativní. Jsou jako z nějaké databáze.

„Takhle se ovšem chováme na Instagramu. Vidíme fotky Golden Gate Bridge, které mají hodně lajků, takže je pak fotíme úplně stejně,“ říká Peter Buczkowski.

Takže pokud chcete fotit jako všichni ostatní, kteří mají hodně lajků… Dostanete elektrickým proudem a půjde to.