Pojďme trošku potrápit své svědomí.

Ačkoliv většina z nás by se nedokázala shodnout ani na tom, jestli je lepší šunkový nebo sýrový chlebíček, tak když dojde na škodlivost lidstva vůči přírodě, tak mnoho lidí se sklopenou hlavou odsouhlasí, že jako nájemníci této planety stojíme docela za houby. O plastech v oceánech, rozpouštění ledovců a mlácení tuleních mláďat tyčí ví každý. Nicméně lidstvo dokáže ničit přírodu mnohem bizarnějšími a kreativnějšími způsoby.

Řeka v Mumbaji obarvila všechno pouliční psy na modro

Indie vypadá z fotek divoce, barevně, doslova nabarveně. Všechna ta sárí a látky se bohužel musí někde vyrábět, že? Jedna firma na barviva v roce 2017 zkrachovala a nevěděli, jak se zbavit zbylých chemických látek. Tak je prostě vypustili do řeky Kasádi. A výsledek byl pro mnoho chlupáčů takový, že se proměnili ve Šmouly.

Třpytky zahltily oceán

Občas zatoužíte po tom, aby oslavy byly lesklejší, hezčí a zábavnější? Někdy ale za cenu, že tím pomalu pohřbíváte budoucnost celé Země. Tyto malé lesklé potvory se totiž nejen špatně likvidují, ale i neviděny a neslyšeny proplouvají do oceánů, kde ve velkém naprosto likvidují mořskou faunu. Mořští ptáci a ryby je prostě sní a v důsledku toho zemřou na podvýživu. A proč? Protože v jejich žaludku je velká, lesklá disco koule.

Necháváte uspat svého psa? Tak šíříte otravu mezi ostatní zvířata

Existují jenom dva způsoby, jak skončí váš vztah s milovaným zvířátkem. Buď budete mít zlomené srdce nebo umřete první a ono vám sní obličej. Ale při první variantě nemusíte plakat dlouho, cyklus života se o vašeho miláčka postará. V zemi se promění v živiny a bude dál žít v ostatních rotlinách a zvířatech, ne? Pro predátory je taková hluboko pohřbená mrtvolka něco jako snack zdarma. A pokud své zvíře uspíte, tak dáváte milým mrchožroutům a predátorům do masa zvláštní bonus. V Británii se například podařilo otrávit 29 orlů tím, že farmáři pozdě pohřbili jednu uspanou krávu.

Léky na bolest málem vyhubily nepálské supy

Slyšeli jste někdy o nebeském pohřbu? V Nepálu je velice populární myšlenka, že vaše duše se dostane blíž k nebesům, pokud ji tam vynesou supi. Tedy….pokud se vámi nakrmí. V devadesátých letech však tyto pohřby téměř zanikly kvůli tomu, že žádní supi téměř nezbyli. Čím to bylo? V té době měl veliký boom lék na bolest Diclofenac. Ačkoliv pro lidi je téměř neškodný, tak nebohým supům, kteří tuto látko dostali do těla skrz své mrchožroutství, způsobí téměř instantní kolaps ledvin.

I jiné lidské léky dokáží vyvolat u zvířat bizarní chování

Patříte mezi hypochondry, kteří si láskyplně čtou vedlejší účinky na příbalových letácích léků. Je jich hodně, co? A myslíte, že naše namedikované výkaly, moč a těla nemůžou přece tato zvířata poškodit? Ale ano. Celý ten septikový koktejl často končí v moři a není výjimkou, když v Oregonu narazíta na kraba sjetého Prozacem, který místo toho, aby se skrýval před predátory, tak je začne agresivně provokovat. Zvířata se celkově chovají odvážněji a pokud bydlí blízko nemocnic, tak se začnou často chovat jako skupina mladíků po lahvi rumu. Jajks.