Máme se bát i když nemáme uživatelský profil?

To, že zakladatel Facebooku Mark Zuckberg čelil v posledních týdnech nepříjemným výslechům ohledně zneužívání dat ze sociálních sítí, už jste dozajista četli. Mnoho lidí ví, že pokud dají vědomý souhlas s používáním nějaké aplikace, tak riskují únik údajů o své vlastní osobě. A to je riziko, které na sebe bereme sami. Ale jak je to s osobními informacemi osob, kteří tento souhlas nedali? Nebo podobné aplikace vůbec nepoužívají?

Co ví facebooku o lidech, kteří ho nepoužívají?

Ačkoliv jste si profil nikdy nepořídili, tak Facebook informace o vás uchovává. Dělá to ve formě takzvaných „šedých uživatelských profilů“. Zdá se se vám to jako konspirační teorie přitažená za vlasy? Bohužel. Ony profily doopravdy existují. A nemění na té situaci nic ani to, když Zuckberg při svém výslechu prohlásil, že o nich nikdy neslyšel.

Můžeme se jen dohadovat, jestli byl Mark zmaten použitým termínem nebo prostě lhal, protože existence těchto profilů byla již v minulosti dokázána.

Co to jsou šedé uživatelské profily?

Představte si skupinu tří lidí – Oldu, Standu a Blaženku. Tito přátelé se v reálném životě znají a ve svých mobilech na sebe mají emaily či telefonní čísla. Stačí, aby se jeden z nich, třeba Olda, připojil na Facebook a touto jedinou akcí naláduje obsah svých kontaktních formulářů do mobilu. Proto může tak dokonale a bezelstně fungovat facebookové doporučení „lidí, které byste mohli znát“. Tahle appka o většině z nich už totiž ví.

K Facebooku se později připojí připojí i Standa a uploaduje své kontakty také. Díky informacím z Oldova mobila byl na něj Facebook již přepřipraven. A mohl mu začít doporučovat velice briskně přátele.

Zůstala nám tu Blaženka. Člověk, který se nikdy na facebook nepřihlásil a nikdy s uživatelskými podmínkami nesouhlasil, ale i tak o něm tato firma ví mnohé. Díky tomu, kolikrát se kontakt na ni objevil u určitých osob. Facebook má přehled o celém okruhu jejich přátel, prostředí, ve kterém se pohybuje a může ji tak snadno začít profilovat, informace o ní teoreticky posílat dál. A pomocí nich na ni později mohou cílit i jiné firmy. A to poměrně dost přesně.

Máme se bát?

Dá se věřit, že původním záměrem Facebooku nebylo zneužívat tato data. Jejich hromadění je jen spíš následkem toho, že se snaží efektivně, jak sám říká “ spojovat lidi“. Ale je dobré to o něm vědět. Není třeba tedy panikařit a v hrůze začít ničit všechny smartphony v okolí, které by nás mohly sledovat, ale je dobré být připraven.