Dá se diplomka smatlat ještě na poslední chvíli? Ale ano.

Duben se nenápadně překulil v květen a vy zjišťujete, že se svými plány mít diplomovou práci hotovou do konce března selháváte přesně o padesát stran. Co se s tím v tomto okamžiku na poslední chvíli dá dělat? Dá se to řešit jinak než nápadem, že se střelíte teď na místě do hlavy? Ale ano.

Realisticky vyhodnoťte na co je už pozdě

Pokud máte jako metodologii zvolenou kvantitativní analýzu, tak je i vám jasné, že na poslední okamžik neseženete dvěstě lidí, kteří vám budou odpovídat na otázky. Změňte svůj výzkumný postup tak, abyste jej mohli dodělat od stolu, případně z knihovny. Stejně tak zapomeňte na odbornou literaturu, kterou vám knihovna má zaslat zahraniční mezivýpůjčkou. Na internetu existuje spousta pdf a kopií a to i velice náročných a specifických textů. Improvizujte.

Když chybí odborná literatura

Trochu jste se pozapomněli s rešeršemi? Nevadí. Nahlédněte do online verzí diplomek,  které mají podobná témata. Projeďte seznam použité literatury a máte to. Bingo.

Stanovte si plán

Důležité je mít rozplánované malé krůčky, které budete naplňovat s pravidelností a postupně budete mířit k deadlinu, který jste si sami stanovili. A tím deadlinem nemyslíme poslední možný den odevzdání. Vstávejte pravidelně ve stejnou hodinu a začněte hned ráno.

Odměňujte se a trestejte se

Na někoho funguje systém odměn tak, že si dá jednoho gumového medvídka za každou stránku, případně si pak dovolí jít večer s přáteli na jedno. Nicméně lidé jsou různí a u některých jedinců to může kontraproduktivně vést k tomu, že se odměňují i za zapnutí počítače. Proto si stanovte své vlastní tresty, když nesplníte denní kvótu napsaných vět.

Konzultujte pravidelně s někým, kdo ve vás vzbuzuje autoritu

Už jste byli tolikrát zklamáni sami sebou, že vás ani nepřekvapuje, že místo psaní se díváte na třístý díl Vikingů? Když budete muset pravidelně konzultovat svou práci s někým, ke komu vzhlížíte, tak i vám bude minimálně napotřetí trapné, že stále nemáte nic nového.

Pár tipů závěrem

Nejdůlěžitější je, že i když matláte svou práci na poslední chvíli, tak nezapomeňte mít konzistentní styl, metodologii a formu citací. Protože i tyto drobnosti vás mohou při obhajobě potopit.

A jaká je největší a nejdůležitější rada? Začněte okamžitě! Ne až si dáte kafe nebo dočtete další článek. Prostě to udělejte teď. Hned.

Vy tu ještě jste? No proto. Tak hodně štěstí.